Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Milan Kubek: Máme nedostatek lékařů na záchrance a málo pohotovostí

Interview Martina Kováře

Rádio Zet

Zdraví

Milan Kubek: Máme nedostatek lékařů na záchrance a málo pohotovostí

Obrázek epizody Milan Kubek: Máme nedostatek lékařů na záchrance a málo pohotovostí

Poslechněte si podcast

23. 11. 2022

20 min

O epizodě podcastu

„České zdravotnictví během dvou covidových let ukázalo, že je mnohem lepší, než si většina lidí myslí. V těch nejkrizovějších momentech rozjeté epidemie udržovalo společnost a ekonomiku v chodu. Současná vláda místo poděkování snížila platbu za státního pojištěnce a sebrala tak zdravotnictví 14 miliard korun,” říkáprezident České lékařské komory Milan Kubek, který byl hostem Interview Martina Kováře na Rádiu ZET.„Do toho se nám rozpadla síť lékařské pohotovostní služby a máme nedostatek lékařů na zdravotnické záchranné službě.”

„Když se zaváděla kapitační platba pro praktické lékaře, jako její součást se nedala povinnost účastnit se na pohotovostních službách. Nikdo se samozřejmě nemůže starat o své pacienty sedm dní v týdnu, 24 hodin denně, ale jde o to účastnit se nějakým podílem. Lékaři se závazkem pohotovostních služeb by měli mít výrazně vyšší kapitační platbu. Nebo by měli mít možnost se platby vzdát ve prospěch těch, kteří by to za ně odsloužili,” myslí si Kubek s tím, že tyto služby mají zejména pro mladé lékaře atraktivitu. Hodně se tam toho naučí a finančně si tak polepší.

Dalším současným problémem českého zdravotnictví je nedostatek lékařů na záchranné službě. „Řada vozidel jezdí bez lékaře. Ten přitom může rozhodnout i o tom, aby pacient zůstal v domácím léčení. Většinou ho převezou rovnou do nemocnice, které se tím ale zatěžují,” konstatuje Milan Kubek s tím, že to je plýtvání.

Jak velký problém bude podle Milana Kubka v nadcházející zimě covid? A kdy se můžeme dočkat možnosti připlatit si za nadstandardní péči? Poslechněte si celé Interview Martina Kováře: