Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Lidovci budou v nové vládě plnit roli sociálního svědomí, slibuje místopředseda Jan Bartošek

Interview Martina Kováře

Lidovci budou v nové vládě plnit roli sociálního svědomí, slibuje místopředseda Jan Bartošek

Obrázek epizody Lidovci budou v nové vládě plnit roli sociálního svědomí, slibuje místopředseda Jan Bartošek

Poslechněte si podcast

14. 12. 2021

20 min

O epizodě podcastu

Nová vláda bude jmenována už tento pátek. Lidovci v ní budou plni roli sociálního svědomí, zdůrazňuje místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek. „Za stávající situace, kdy rostou ceny energií i inflace, musíme jednoznačně stát na straně těch, kterým hrozí, že se propadnou do sociální tísně.“ Prioritou lidovců bude podle Bartoška pomoc rodičům a samoživitelkám, chtějí také přispět k podpoře výstavby obecních bytů.
Lidovci budou v nové koalici řídit resorty práce a sociálních věcí, životního prostředí a zemědělství „S tím jsem nesmírně spokojený, protože KDU-ČSL je úzce spjatá se sociální politikou. Lidovci vždycky stáli na straně sociálně slabších rodin. Tuto roli budeme sehrávat i ve této vládě,“ vysvětluje Bartošek. Rád je i za resorty zemědělství a životního prostředí. Oba jsou podle Bartoška důležité a lidovci jsou kompetentní je spravovat.

Prezident Miloš Zeman nakonec podle svých slov jmenuje celou vládu podle návrhu premiéra Petra Fialy (ODS). „Pomůže to ke zklidnění situace. Ten, kdo tentokrát zvítězil, nebyl prezident, ale Česká republika,“ říká místopředseda lidovců v Interview Martina Kováře. Fiala podle něj ukázal, že je dobrým vyjednavačem. Pokud by celý spor o jmenování ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) nakonec skončil podáním kompetenční žaloby, Zeman by u Ústavní soudu prohrál, myslí si Bartošek. „Pan prezident také nechce končit svou kariéru tím, že prohraje žalobu u Ústavního soudu. I to hrálo svou roli.“

Tzv. lánské schůzky, během kterých jednali se Zemanem postupně všichni kandidáti na ministry nové vlády, interpretovala řada politologů jako Fialovu slabost. Bartošek ale zdůraznil, že k demokratické společnosti patří slušnost a s takovým postupem souhlasí. Rozhodující je podle něj to, že si Fiala nakonec prosadil své. „Bylo to jakési políbení prstenu a poté se pan prezident rozhodl, jak moc bude budoucí vládu komplikovat,“ dodává Bartošek.

Hostem Interview Martina Kováře byl místopředseda KDU-ČSL a Poslanecké sněmovny Jan Bartošek. Poslechněte si záznam rozhovoru.

Popis podcastu

Rozhovor na aktuální téma. Na Rádiu ZET.