Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Jan Pirk: Vrchol kardiochirurgie není transplantace srdce, je to ale mediálně nejzajímavější věc

Interview Martina Kováře

Rádio Zet

Zpravodajství

,

Společnost

Jan Pirk: Vrchol kardiochirurgie není transplantace srdce, je to ale mediálně nejzajímavější věc

Obrázek epizody Jan Pirk: Vrchol kardiochirurgie není transplantace srdce, je to ale mediálně nejzajímavější věc

Poslechněte si podcast

28. 4. 2022

20 min

O epizodě podcastu

„Každá operace, tedy i bypass nebo transplantace srdce, může být jednoduchá nebo taky strašně složitá. Transplantace má ale to specifikum, že do hry vstupuje do určité míry neznámý prvek, kterým je dárcovské srdce. I když ho pečlivě vyšetřujeme, tak se někdy divíme, jak se chová,“ říká kardiochirurg Jan Pirk, který byl hostem Interview Martina Kováře na Rádiu Z.
Podle něj transplantace srdce není vrcholem kardiochirurgie, je to ale mediálně nezajímavější věc. Do jakého věku lze srdce úspěšně transplantovat? „Zcela zásadně rozlišujeme věk kalendářní od věku biologického. Ten biologický je nejdůležitější. Měli jsme několik pacientů, kterým bylo 72 let, ale biologicky to byli padesátníci. Někdy se objeví šedesátníci, kterým je biologicky 90 a ta transplantace udělat nejde. Není žádná hranice, pod jaký věk lze operovat,“ dodává Pirk.

A jak dlouho pacienti s transplantovaným srdcem žijí? „Víme, že nejdéle žil pacient číslo čtyři operovaný v roce 1984. S transplantovaným srdcem žil 35 let a zemřel ve více než 80 letech na něco jiného. Srdce mu celou dobu fungovalo dobře,“ popisuje Jan Pirk.

Celý rozhovor s moderátorem Martinem Kovářem a kardiochirurgem Janem Pirkem si poslechněte zde: