Igor Chaun: Pořád máme šanci mít silnou, krásnou a prosperující zemi
Poslechněte si podcast
16. 11. 2022
19 min
O epizodě podcastu
„Když se řekne listopad 1989, před očima mi naskočí partyzáni besedující ve školách a vyprávějící o tom, jak byli v lesích hrdinní proti Němcům,” říká scenárista, režisér a jeden ze studentských vůdců v listopadu 1989 Igor Chaun. „Doba od revoluce je pro mě vývoj. Nesmírně si přeju, aby ty silné věci, které teď prožíváme, nepřinesly nějaké kóma, ale abychom pochopili, že některé věci nemůžeme dělat jako dřív. Pořád máme obrovskou šanci mít tady ve středu Evropy silnou, krásnou a prosperující zemi,” myslí si host Interview Martina Kováře na Rádiu ZET.
„Na začátku jsem měl obrovskou radost a těšil jsem se. Otevřelo se umění, knihy, začal jsem číst do té doby u nás neexistující mystickou literaturu. Byla to vlastně taková šedesátá léta, co měli v USA a v západním světě,” vzpomíná Chaun na dobu těsně po revoluci. Jako jeden ze studentských vůdců se už rok od převratu podílel na manifestu Ukradená revoluce. Ideály sametové revoluce podle nich nebyly naplněné. „Je otázka, jestli to mohlo jít jinudy. Co zvládla za dvacet let své existence první republika? Evidentně tam byl zdravý základ. Tady byla po listopadu 1989 čtyřiceti lety zlomená populace, emigrace výborných mozků na Západ a hlavně ohnutá morálka,” konstatuje Igor Chaun.
K prvnímu vystřízlivění u něj došlo v době opoziční smlouvy. „Bylo to desetileté výročí od revoluce a sepsali jsme ‚ Děkujeme, odejděte! ‘ . To nás dovedlo až na Václavák, přišlo 80 tisíc lidí. Zeman a Klaus nám tehdy říkali, abychom si založili stranu, kandidovali a změnili to ve volbách,” vzpomíná Chaun. Dodává ale, že když si člověk koupí lístek na koncert, houslista by neměl hrát falešně. Politici podle něj tehdy falešně hráli a oni jako občani měli právo jim to dát najevo. „Tak jako se vyvíjí organismus a všechno v přírodě, asi se vyvíjíme i my jako společnost. Nesmírně si přeju, aby ty silné věci, co teď prožíváme, nepřinesly nějaké kóma, které už povede jenom níž, ale aby to byla doba transformativní,” uzavírá režisér Igor Chaun.
Poslechněte si celé Interview Martina Kováře, které nebylo jen o sametové revoluci: