Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Hranice mezi násilím kriminálního a vojenského charakteru se setřela, myslí si náčelník Vojenské policie Foltýn

Interview Martina Kováře

Rádio Zet

Společnost

Hranice mezi násilím kriminálního a vojenského charakteru se setřela, myslí si náčelník Vojenské policie Foltýn

Obrázek epizody Hranice mezi násilím kriminálního a vojenského charakteru se setřela, myslí si náčelník Vojenské policie Foltýn

Poslechněte si podcast

24. 11. 2022

19 min

O epizodě podcastu

„Hybridní válka mimo jiné zneužívá toho, že se setřela hranice mezi násilím kriminálního a vojenského charakteru. Dnes už je jen právní, ale ne faktická. Proto se pro řešení těchto hrozeb v některých případech velmi hodí útvar Vojenské policie, který v sobě kombinuje vojenskou organizovanost a výcvik a policejní schopnosti,” říká host Interview Martina Kováře na Rádiu ZET Otakar Foltýn. „Hybridní válka je z hlediska vojenství termín nesmyslný. Je sexy pro veřejný prostor, protože si do něj každý může promítnout, co chce,” dodává náčelník Vojenské policie. 

Podle Foltýna čelíme na Ukrajině nejintenzivnějšímu konfliktu od druhé světové války. Součástí toho je i takzvané hybridní působení neboli kombinace diplomatických, zpravodajských, kriminálních, ekonomických a mezinárodních vlivových operací. Ty se ve veřejném prostoru nejčastěji projevují formou informačních operací. Jejich cílem je prosazování ruského vlivu tam, kde si to Rusko nedovolí vojensky,” vysvětluje Foltýn s tím, že Rusko toto působení designuje pro každý stát samostatně. „Smyslem není prosadit ruský příběh, ale maximálně rozeštvat společnost,” podotýká. 

Proti těmto nevojenským zásahům do společnosti bojuje i Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám. „Je to relativně malý útvar Ministerstva vnitra, který byl vydupaný téměř z ničeho. O kvalitě jejich práce mluví i to, že proruská scéna pro ně okamžitě po založení hledala nálepku. Označuje ho za Ministerstvo pravdy, to je z Orwella,” zmiňuje Otakar Foltýn a pokračuje: Ve skutečnosti je to velmi profesionální a kvalitně pracující útvar, byť velmi malý. Určitě by si zasloužil podstatně větší naplněnost.” 

Poslechněte si celé Interview Martina Kováře nejen o hybridní válce: 

Popis podcastu

Rozhovor na aktuální téma. Na rádiu Z.