Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Historička Jana Čechurová: Bez první světové války by První republika určitě nevznikla

Interview Martina Kováře

Rádio Zet

Společnost

Historička Jana Čechurová: Bez první světové války by První republika určitě nevznikla

Obrázek epizody Historička Jana Čechurová: Bez první světové války by První republika určitě nevznikla

Poslechněte si podcast

27. 10. 2022

19 min

O epizodě podcastu

„Tomáš Garrigue Masaryk patřil k těm, kteří uvažovali o české otázce v širším kontextu. Zabýval se Ruskem, ale dobře znal i západní demokracie. Z toho usoudil, že teď přichází velká doba, která může otevřít možnost dosažení nějakého kvalitativního posunu z hlediska českého státoprávního uspořádání,” říká historička Jana Čechurová. „Pokud se týká jeho osobně, tak i předtím mnohokrát prokázal, že má rád velké výzvy a upřímně věřil tomu, že je veden určitou prozřetelností, že je předurčen k velkým skutkům. To mu dávalo sílu,” dodává host Interview Martina Kováře na Rádiu ZET Čechurová.

„Bez první světové války by První republika určitě nevznikla. Na druhou stranu, už před první světovou válkou některé české politické kruhy uvažovaly o možnosti samostatného státu. Jenom byli tito politici v té době považováni za blázny nebo snílky,” konstatuje Čechurová a pokračuje: „Oni také počítali s tím, že jejich vize bude naplněna až v důsledku války. Ledaskdo přemýšlející obecněji o českých problémech a střední Evropě si myslel, že nějaká válka přijde.”

Podle Jany Čechurové se musí rozlišit, jaká byla situace na začátku a na konci války. „V průběhu se měnila. To, že čeští vojáci rukovali do rakouské armády, ještě neznamenalo, že byli vnitřně loajální. Vykonali svou povinnost i pod určitým tlakem,” upozorňuje zástupkyně ředitele Ústavu českých dějin FF UK. „I politici se ze začátku rozkoukávali a čekali, co se bude dít. Vyjevilo se jim to docela brzy – ve chvíli, kdy tvrdě zasáhla cenzura, byla rozpuštěna Říšská rada a nastal vojenský režim. Tehdy poznali, že svět za války je o hodně jiný, než na jaký byli zvyklí před válkou. Když se ještě k tomu přidají zhoršující se zásobovací problémy, docházelo jak u politiků, tak u veřejnosti k procesu určitého odcizení od státu,” uzavírá Jana Čechurová. Doplňuje: „Tam, kde to zpočátku brali, jako že to není jejich věc, toho po těch pár letech už měli plné zuby.”

Poslechněte si celé Interview Martina Kováře o založení Československa: