Eduard Stehlík: Naši letci a Atentát, tak zná svět Česko z období války
Poslechněte si podcast
26. 5. 2022
20 min
O epizodě podcastu
V pátek uplyne 80 let od atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Podle historika a ředitele Památníku Lidice je to jeden z nejstatečnějších činů naší historie. Přišly následky v podobě stanného práva, vražd odbojářů a jejich rodin a také k vypálení Lidic a Ležáků, ale odstranění třetího muže nacistického Německa přispělo třeba k oduznání Mnichovské dohody. „Lidé, kteří to udělali byli opravdoví vlastenci, ne mávači vlaječek,” říká v Interview Martina Kováře vojenský historik Eduard Stehlík.
Nadporučík Antonín Opálka, velitel skupiny Out Distance, napsal do svého deníku: ,,Miluju tuto republiku více než vlastní život.” Historikovi Stehlíkovi se roztřásly ruce, když četl deník Jana Kubiše, kde bylo doslova napsáno: „Dnes je po mně požadován zvláštní úkol. Úkol velice nebezpečný, ale nebojím se ho. Jdu s chutí do práce. Nezastaví mě ani to nejhorší.”
„Jsem přesvědčený, že se nejedná pouze o největší český atentát, ale i o největší světový atentát. Vzhledem k rozsahu Heydrichova vraždění. Zlikvidoval se muž, který mohl napáchat ještě obrovské zlo,” konstatuje historik Stehlík.
Poslechněte si celý rozhovor historiků Martina Kováře a Eduarda Stehlíka: