Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody S barevným tetováním se setkáváme jen ve specifických kulturách a v moderní době, říká etnoložka Lochmannová

Interview Hany Vítkové

Zpravodajství

S barevným tetováním se setkáváme jen ve specifických kulturách a v moderní době, říká etnoložka Lochmannová

Obrázek epizody S barevným tetováním se setkáváme jen ve specifických kulturách a v moderní době, říká etnoložka Lochmannová

Poslechněte si podcast

23. 9. 2022

17 min

O epizodě podcastu

„Historie tetování je dlouhá, co lidstvo začalo využívat sofistikované nástroje k léčbě. Velice známý, byť už dnes víme, že to není nejstarší nález, je Ötzi. Už ten má tetování. Jsou to různě dlouhé tečky a čárky na různých částech těla. Byla to prapůvodní akupunktura,” říká etnoložka zabývající se tetováním a jeho symbolikou Alena Lochmannová, která byla hostem Interview Hany Vítkové na Rádiu ZET.

„K tetování se využívaly ostré nástroje, např. pazourky či kosti do tvaru hrotu. Používala se pouze přírodní barviva, třeba uhlí, různé bobule nebo specifické kameny,” říká Lochmannová s tím, že v těchto dobách se jiné barvy příliš nepoužívaly. Tetování mělo většinou černou nebo modrou barvu. „S barevným tetováním se setkáváme jen ve specifických kulturách, třeba v Japonsku, a v moderní době, když začalo být tetování na vzestupu. Tam se to střídá,” popisuje etnoložka. V devadesátých letech bylo v módě barevné tetování, později spíše monochromatické a dnes jsou opět na vzestupu barvy, jak Lochmannová dodává.

Jak se ke studiu tetování a jeho symboliky dostala? „Úplně primárně jsem studovala tetování vězeňské subkultury, k čemuž mě přivedl dlouhodobý zájem. Už jako dítě, když jsem vyrůstala, tetování bylo ještě pořád spojováno s kriminální subkulturou. Když jsem se rozhodovala, že budu v rámci etnologie studovat doktorské studium, dávalo mi smysl podívat se do vězení a zjistit, jaká je tam symbolika a zda vůbec nějaká přežila a co znamená,” říká etnoložka.

Poslechněte si celý rozhovor Hany Vítkové: