Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Muzikoterapie uvolňuje emoční bloky, může ale rozpohybovat i nepohyblivého, říká muzikoterapeutka Veronika Boulterová

Interview Hany Vítkové

Zpravodajství

Muzikoterapie uvolňuje emoční bloky, může ale rozpohybovat i nepohyblivého, říká muzikoterapeutka Veronika Boulterová

Obrázek epizody Muzikoterapie uvolňuje emoční bloky, může ale rozpohybovat i nepohyblivého, říká muzikoterapeutka Veronika Boulterová

Poslechněte si podcast

17. 2. 2023

18 min

O epizodě podcastu

„Muzikoterapie působí hodně do hloubky. Uvolňuje různé emoční bloky. Stává se mi, že lidé, kteří ke mně chodí na klasickou terapii, ke mně potom přijdou i na muzikoterapii. U ní je výhoda, že o problémech nemusíme mluvit. Často je máme zasunuté tak, že je nejsme schopni na vědomé úrovni ani rozklíčovat,” vysvětluje muzikoterapeutka Veronika Boulterová, která byla hostem Interview Hany Vítkové na Rádiu ZET.

Veronika Boulterová se zabývá celostní muzikoterapií. „Dělám jak pasivní, tak aktivní. Aktivní muzikoterapie je, že si se mnou lidé i zahrají. Pasivní, to jsou muzikoterapeutické relaxace. Přijdete si lehnout a poslouchat. Hraju v určitém pořadí na jednotlivé nástroje. Můj záměr je lidi zrelaxovat a dostat do hlubokého stavu. Někdy se stane, že usnou. To je v pořádku, snažím se je totiž dostat do stavu alfa, který zažíváme těsně před usnutím,” popisuje muzikoterapeutka. „Přenos zvuku, vibrace, to jsou fyzicky měřitelné záležitosti. Není na tom nic šarlatánského. Jsou to fyzikální zákony,” doplňuje.

Muzikoterapie podle Boulterové nejvíc působí na nervovou soustavu. „Když pracuji s dětmi, které mají mít medikaci, tak se stává, že ji pak často ani nepotřebují. Pracuji i s neverbálními autistickými dětmi. Po určité době tam vidím zlepšení,” popisuje účinky muzikoterapie. „Kolegyně dělá pokusy s dětmi na jednotce intenzivní péče, pracujeme i s nepohyblivými nebo dokonce i neslyšícími dětmi. Holčičku, která se deset let nehýbala a jen ležela, kolegyně rozpohybovala. Neslyšící se otáčela za zvukem. To jsou vibrace, které cítila,” uzavírá muzikoterapeutka.

Interview Hany Vítkové si můžete poslechnout zde: