Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Alexandra Alvarová: Strategický cíl Ruska? Dostat lidi do stavu, kdy už se ani nesnaží rozeznat pravdu od lži

Interview Hany Vítkové

Zpravodajství

Alexandra Alvarová: Strategický cíl Ruska? Dostat lidi do stavu, kdy už se ani nesnaží rozeznat pravdu od lži

Obrázek epizody Alexandra Alvarová: Strategický cíl Ruska? Dostat lidi do stavu, kdy už se ani nesnaží rozeznat pravdu od lži

Poslechněte si podcast

4. 3. 2022

19 min

O epizodě podcastu

„Musím říct, že jsem na svoji zemi velmi pyšná. I na tuhle politickou reprezentaci, ke které jsem byla ze začátku mírně skeptická, nevěděla jsem, co od nich očekávat. Tahle vláda jede na sto procent svých možností,“ říká odbornice na dezinformace a novinářka Alexandra Alvarová, která byla hostem Interview Hany Vítkové na Rádiu Z.
„Strategie Ruska je dostat lidi do stavu, že nejenom nebudou schopni rozeznat, co je a co není pravda, ale ani se o to nebudou už snažit. Řeknou, že to nemá cenu, že se v tom nevyznají. Protože v momentě, kdy nejste schopni se shodnout na pravdivé interpretaci reality, nejste schopni podniknout vůbec žádné kroky na svoji vlastní obranu. A to je jejich strategický cíl,“ popisuje Alvarová.

„Čas hraje proti nám, dostaví se únava, lidi budou chtít mít pokoj. Nebudou chtít žít jako za covidu. Vydržíte psychicky vzdorovat jen určitou chvíli. Stejně jako jsme na začátku šili roušky a byli jsme odhodlaní ten virus porazit, tak se později dostavila únava a hádky mezi lidmi. Tohle přesně je informační válka,“ dodává.

Podle ní ale Evropská unie nikdy v historii nebyla tak moc odhodlaná jednat. „Jsme svědky historicky přelomového období. Je to pravý opak toho, o co Putin v dezinformační válce usiloval.“ Putin podle Alvarové tyto kroky připravoval už řadu let. „A od nás bylo bláhové myslet si, že si to rozmyslí. Říkají nám to od roku 2000, kdy se Putin dostal k moci, my jsme to prostě jen nechtěli slyšet.“

Celý rozhovor moderátorky Hany Vítkové s novinářkou a odbornicí na dezinformace Alexandrou Alvarovou si poslechněte zde: