Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Světový den dárců kostní dřeně

IKEM Podcast

IKEM

Medicína

,

Zdraví

Světový den dárců kostní dřeně

Obrázek epizody Světový den dárců kostní dřeně

Poslechněte si podcast

20. 9. 2021

14 min

O epizodě podcastu

Světový den dárců kostní dřeně připadá vždy na 3. sobotu v září. IKEM spolu s Českým červeným křížem již podruhé v historii ocenil ty, kteří během minulého roku darovali kus sebe, aby zachránili ty druhé. Jak se dárce - například pro onkologicky nemocného pacienta - hledá? Které znaky se mezi dárcem a příjemcem kostní dřeně porovnávají a jak se k sobě dva úplně neznámí lidé přiřazují? To v rámci IKEM Podcast prozradil Mgr. Matěj Röder z Oddělení imunogenetiky IKEM.

Na sobotu 16. 9. 2023 připadá Světový den dárců kostní dřeně. O možnostech darování i jeho důležitosti se ale pořád ví málo. Přestože v registrech po celém světě je bezmála 40 milionů lidí, ne vždy se podaří najít pro pacienta s leukémií nebo jinou život ohrožující poruchou krvetvorby vhodného dárce. Proč tomu tak je? A v čem se liší odběr kostní dřeně od odběru krve? Témata pro vedoucí Českého registru dárců krvetvorných buněk Marii Kuříkovou.