Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody 47 - Krása

Poslechněte si podcast

1. 5. 2011

3 min



Alžběta byla považována za jednu z nejkrásnějších žen své doby a také si toho byla patřičně vědoma. Péče o krásu zabírala většinu času z jejího každodenního programu. Zvláště pyšná byla na své husté vlasy, které dosahovaly až skoro na zem. Také jim věnovala neobvyklou péči – denně je nechávala 2-3 hodiny rozčesávat. Aby si zachovala svou všemi obdivovanou krásu zkouší Alžběta nesčetné zkrášlující recepty – před sebou vidíte některé z jejích originálních receptů. Alžběta je rovněž přesvědčena o tak výstředních metodách jako jsou účinky syrového telecího masa. Vykládala jím zvláštní kožené masky na obličej, které pak měla nasazené přes noc. Zvláštní důraz klade Alžběta na svou štíhlou linii. Byla vysoká 172 cm a vážila mezi 45 a 47 kilogramy. Obdivuhodný je také neuvěřitelný objem jejího pasu - 51 centimetrů. Navíc zkouší Alžběta nejrůznější diety, aby si udržela svou štíhlou postavu. Při tom hraje váha rozhodující roli: Alžběta se denně váží a s přibývajícim věkem drží stále radikálnější diety. Zprávy, podle kterých se Alžběta živila syrovou šťávou z masa, jsou však přehnané. Syrové telecí maso z kýty bylo pomocí speciálních lisů vymačkáno a tato šťáva byla okořeněna a převařena předtím, než ji Alžběta vypila. Do říše legend patří rovněž dohady, že Alžběta stále hladověla aby zůstala štíhlá. Účty z různých cukráren dokládají, že Alžběta často a ráda mlsala zmrzlinu a bonbóny

www.hofburg-wien.at | Download Tour-Guide (PDF)
© by Schloß Schönbrunn Kultur- und Betriebsges.m.b.H.

Popis podcastu

Až do roku 1918 byl rozlehlý hradní komplex v srdci Vídně politickým centrem monarchie. Dnes plní stejnou funkci v demokratickém Rakousku. Tam, kde tvořil osvícenský panovník císař Josef II. své revoluční reformy, kde zasedal a upravoval mezinárodní vztahy Vídeňský kongres a kde přijímal císař František Josef hosty na audiencích, má dnes své sídlo rakouský prezident a jeho administrativa. V asymetrickém a extravagantně působícím komplexu budov s 19 nádvořími a 18 samostatnými trakty jsou umístěny i četné kulturní instituce, mezi jinými slavná Španělská dvorní jízdárna nebo Rakouská národní knihovna. Vídeňský Hofburg je velmi atraktivní místo zejména pro návštěvníky, kteří se zajímají o dějiny habsburské monarchie. S jednou vstupenkou se otevírají brány ke třem fascinujícím pamětihodnostem imperiálního Rakouska. Ve Stříbrné komnatě jsou vystaveny nádherné jídelní servisy, luxusní stolní dekorace pro slavnostní tabule, dosahující délky až 30 m, a exkluzivní stolní prostírání, dokumentující přepych a okázalost kultury stolování habsburských panovníků. Sisi Museum představuje návštěvníkům legendární císařovnu Alžbětu. Četné a zčásti velmi osobní exponáty umožňují poznat mnohostrannou a mnohdy rozporuplnou osobnost císařovny a nahlédnout do jejího soukromého i veřejného života. Žádné jiné místo není tak prodchnuto tajemným kouzlem této jedinečné ženy a nikde jinde není mýtus Sisi tak všudypřítomný jako zde. Prohlídkou Císařských apartmá získá návštěvník představu o životě nejslavnějšího manželského páru v Rakousku. 19 místností, které obývali císař František Josef a jeho choť Sisi a k nimž patří pracovny, obytné prostory a audienční sály, je zařízeno historicky-autentickými předměty a nábytkem. Se svým relativně skromným půvabem vytvářejí zajímavý kontrast k okázalému přepychu, který vládl v letní rezidenci na zámku Schönbrunn.