
HLAVOU, SRDCEM A RUKAMA 48: Boty jako výstavní kousek. To jsou Svatoshoes. "První sešívánky jsem udělal mé ženě místo velký kytky k narození syna," říká švec Jiří Svatoš

Poslechněte si podcast
31. 7. 2024
58 sec
O epizodě podcastu
Začínal ve Zruči nad Sázavou ve státním podniku Sázavan, který obouval děti v celém tehdejším Československu. Seznámil se s naprostými základy výroby bot a naučil se vše o její stavbě. Jeho designérské pokusy o inovaci ale brzdily podmínky velkovýroby. O to více pustil uzdu fantazie ve vlastní tvorbě, do kterých se pustil po roce 1989 hned po uzavření továrny.
„Tenkrát ale ještě lidi nebyli nastavený, že by dětské boty mohly stát jako dospělé. S cenami jsme hodně bojovali,“ vzpomíná Jiří Svatoš na začátky podnikání. Díky kontaktům v oboru se postupně z dětských bot přes korkové pantofle propracoval k vlastnímu stylu bot pro dospělé.
„Všechno se dá udělat hezky nebo jen tak. První sešívánky jsem udělal mé ženě místo velký kytky k narození prvního syna. Byly barevné, aby měla ze života, který ji čeká radost,“ vzpomíná švec.
Novopečená maminka se s botami pochlubila na sociálních sítích a ohlas a zájem, který boty vzbudily, daly podnikání úplně nový směr. Jiří Svatoš začal šít „Sešívánky“. Dnes drží dvě základní produktové řady. Brefootové boty několika typů a boty na korkové stélce.
„Kvalitní botu podle mě poznáte na první pohled, základem je neošizený kvalitní materiál. Já se k tomu snažím přidat ještě něco navíc, a to jsou ty barvy. Člověk z toho má radost,“ popisuje Jiří Svatoš. Na široké barevné škále si pan švec zakládá a je to jeden z hlavních symbolů značky bot Svatoshoes .
Nemusíte se bát, že byste nenašli barevnou variantu hodící se k nové kabelce nebo šatům. Boty je možné objednat přes e-shop, ale mnohem lepší je osobní návštěva v dílně, která je zároveň obchodem. Pan švec vám osobně nohu přeměří, možná si rovnou vyberete z bot hotových a možná vás na místě zaujme úplně jiná bota. To se prý stává často. Paleta kombinací barev a typu bot je totiž neuvěřitelná. A přitom všechny nesou jednoznačný rukopis ševce Jiřího Svatoše. Když si boty pana Svatoše jednou oblíbíte, stane se z vás možná jejich další sběratel.
Jak vidí budoucnost ševcoviny? A jak dlouho někdy čekají jeho zákazníci na své vysněné boty? A kolik jich dokáže "zničit" za jeden týden, když je nepozorný?
Na tyto, ale i další ozázky se můžete dozvědět odpověď v dalším pokračování naší podcastové série Hlavou, srdcem a rukama.
Příjemný poslech!