Najděte si:

Forbes Radio

Forbes Byznys #053 – Václav Novák, krizový manažer

10

Nejlepší byznysový magazín v Česku přináší sérii pořadů Forbes Radio. Pravidelná inspirace, příběhy úspěšných, technologie, budoucnost, startupy, fuckupy...

Forbes Byznys #053 – Václav Novák, krizový manažer

Abstrakt

V indiánské rezervaci učil matematiku, zachraňoval ocelářské Vítkovice, popral se s rakovinou a zhubl 50 kilo. Václav Novák patří mezi nejvýznamnější české krizové manažery a mnohokrát dokázal, že umí problémy otočit do plusu a uspět. Letos v létě spolu s dalšími dvěma společníky prodal firmu Technistone za více než miliardu korun, a tak je čas udělat rekapitulaci a také si udělat radost.

Přepis

Václav Novák Je podnikatel krizový manažer kazatel milovník života a také jeden z nejbohatších důchodců v Česku v 80 letech emigroval do Kanady kde učil indiány v rezervaci matematiku v 90 letech zachránil Ocelářské Vítkovice a letos v létě prodal svou firmu za více než miliardu nejen o tom ale také o svém návodu Jak porazit rakovinu jak zhubnout 50 kg a jak být v životě šťastný nový V dalším dílu Forbes byznys Podcast u vás zdraví Jaroslav Mašek a naším dnešním hostem je Václav Novák nejslavnější český krizový manažer Muž který úspěšně zachránil Ocelářské Vítkovice pomáhal zachraňovat ČSA a nakonec zůstal sám podnikatelem Vítejte pane Nováku Dobrý den Zdravím vás pane Nováku firmu která vyrábí kuchyňské deskyale to jste jí prodal Američanům za cenu která nebyla nikdy zveřejněna ale my ji odhadujeme zhruba na 1,4 mm Co si mám peněz budete dělat Tak napřed trošku po opravíme to co jste říkal že do dám tam že se mi nekoupil sám Koupil jsem i se svým kolegou abych si všechno dneska slávu protože to tak vnímám jako že to je super projekt abych si nepřijela zpívala sám Zdeněk Šmejkal na to taky doplním a vy máte 40% to tak je z toho měl jste měl měl No a co budu dělat s těmi penězi Tak to je daleko složitější než by si člověk na první pohled myslel starání se o ně i pro uvozovkách Drobného živnostníka jako jsem já kdybych se hodně chtěl starat hodně dobře tak je to práce na plný úvazek ale musel bych se učit věci který neumím protože bych se musel stát profesionálním investorem musel bych sledovat všechny ty Bloomberg já a všechny ty indexy a holce s deriváty a deriváty derivátů a sledovat jejich denní va tak dále já to dělat nebudu Takže si ty peníze rozdělím aspektu je už jsem si rozdělil do rozdělím a nechám si čas na hraní to je na byznys a část si nechám na to aby tady zůstaneš já tady nebudu takový ten v uvozovkách balíček poslední záchrany Já vím že to zní trochu arogantně ale prostě to jsou peníze na který New nebudeš Aha tady budou profesionálního spravovaný a budou tady proto aby tady byly později ne proto abych tady byl pětkrát víc později Co znamená tak jako celý život moje riziko podnikání obrovský a občas se to podaří relativně často se to podaří ale riziko v spravování vlastních peněz musí být opravdu malý a výnosy jsou sekundární Samozřejmě že musí být pozitivně teda tlačit jaký bude ten poměr rozdělení v byznysu Security můžu to dokonce že bude to půl napůl co s tou polkou děláte jako uvažujete o dalších byznysový budoucnost s tou na hraní na hraníTak já mám to štěstí už dlouho že ten byznys nedělám pro peníze Ale za peníze To znamená že peníze vidím jako zdroj energie který mi umožňuje hýbat věcmi Pakliže si něco podaří No tak se to ocení penězi protože žádný jiný ocenění v tom světě ve kterém žijeme to nevystihuje líp než ocenění penězi No aby to bylo zajímavý tak se vždycky musím dostat do oblasti která je o trochu lepší o trochu větší o trochu světlejší a s potenciálem na o trochu větší úspěch To znamená nebudu s ním a dělat to co doteďJá myslím že když to bude dobře a nemůžu na to spoléhat a rozhodně pro to něco udělám tak se budu věnovat tomu abych se dopracoval k nějakému opravdu pěknému velkému nadnárodním dílu který bude mít pořád větší velikost než měl Technistone protože kdo ne tak se Zmenšuje a Kdybych to měl dělat opakovaně ve stejné velikosti nebo na tebe ne v menší Tak proč bych to dělal to by mě nebavilo řečeno ústy Zdeňka Svěráka a já už tady nebudu při abych to nebyl rád Já jsem rád A kde se Takže ta moje představa je docela konkrétní to není jako že se mě na to ptá ty a já teď musím vymýšlet co vám na to řeknu Já bych chtěl firmu která bude mít zhruba stejné parametry jako Technistone ale bude hrát větší To znamená že bude mít vlastní produkt postavené na vlastní vývoj produktu Markéta je větší než malé části světa a ten produkt musí být takový aby se dal vylepšovat na principu high-tech protože si myslím že bez technologického pokroku vůbec nemá smysl uvažovat o jakékoliv firmě prostě svět se vyvíjí a musím jim A co ta mladá generace vymýšlí můj úkol není to vymyslet líp než oni mu jako je to aplikovat na věci které oni zatím ještě neumí no a ten cíl je jednoduchý protože celý život Dělám si tak a k ní občas nějaké rozvoj v poslední době Ty by to měla být firma které se úplně nedaří Tak já bych na ní měl že jo protože chci velkou firmu a mám na ní omezený objem peněz tak nemůže být dobrá a nemusí být nutně firma která totálně krachuje Měla by to být firma Národní je to řeknu hodně arogantně a možná z toho nebude nic ale malý jen ten kdo malý cíl si zvolila Slavie antequera ztratil v sebe víru jeden český Classic tak měla by to být firma která má potenciál na to vybudovat sama sebou hodnotu miliardu dolarů v tom budu sám nebo nějaké parťáky budu mít jak to bude financováno Jasně mám nějaký namyšlený konstrukce a mám dokonce představu jak jak aby ta firma měla být i v konkrétnějších konturách ale to přijde časem a vždycky když jsme si pořizovali nějakou firmu takže to nebylo náhoda že jsi to byl výsledek nějaké plánované aktivity a tady mám jako namyšlená Jak udělat tu plánovanou aktivitu s kým se potkat co sledovat a tak dále A co mi nahrává A kde jsem velký optimista je že my se pohybujeme v principu na konci Connect orálního cyklu My nevíme jak moc se Business propadne ale my víme že se propadne Respektuji že se propadá se podívat jen Automotive tak je to v průměru -15% za poslední půlrok když se podíváte na objednávky investičních celku jako třeba dodavatele strojů na dodavatele vstřikolisů na plasty a taky mi to daleko dramatičtější se podíváte na objednávky velkých investičních celků No tak ve strojírenství zejména proto že to je tak to Co sledují víc tak tam to jde ještě víc dolů takže tak já vidím obrovskou příležitost a ten úspěch je výsledkem dobré myšlenky aktivity MSTS aktivity to nejde ta dobrá myšlenka to jsou všichni ti co skončí na Hřbitovu takže by to vědět neuznaných jen ji musí se makat v jakém jsi doma tak jak jste byli úspěšní taky máte dobrou myšlenku takže já si myslím že jsem to nakonec povede se vám schází na stole nějaké první nabídky Já nemůžu že se vchází nabídky ono když někdo jde to mě připomíná když někdo jako skončí v nějaké práci a teď říká no tak uvidím co budu mít za nabídky a ono tak úplně není když přijde někdo hledá práci u mě a ptal se mě tu potřeba na otázku Co nabízíte tak já mu řeknu Momento jsi úplně nerozumím a Co nabízíte vy Já kupuji Vy prodáváte a někoho to vyvede z míry někdo pochopí že tak to ve skutečnosti je a Skoupý firmy je to stejně to znamená To není tak že mě někdo nabízí Já bych do toho vlezl Jasně nabízí ale o to nemám zájem protože to je většinou ve stádiu kdy už mu nic jiného nezbývá a takových firem mě přijde na stůl to nepřeháněl ale určitě tak tři čtyři za měsíc na polovinu z nich se jedu podívat ale dopředu vím že to proč tam jedu je čirá zvědavost aby sis abych zjistil a naučil se jak se tam dostali co udělali špatně co se s tím potenciálně dá dělat ale dopředu vím že mě to moc nebude zajímat a abych byl úspěšný v tom co chci dělat tak se musím dát cíl můžu čekat že ten cíl přirazí na mě musím si dát cíl prostě kam si dojít pak si Naplánuj jak tam dojedu a když jsi v uvozovkách to si vymyslím kdy se rozhodl že si koupím největší potravinářské firmy na Novém Zélandě což vůbec není to je mám pro mě No tak pak za tím cílem to pak jsme zjistím jak vypadají firmy v potravinářském byznysu zjistím jak vypadá jako Nového Zélandu zjistím jak se na tebe půjčit peníze zjistím komu se tam nedaří jestli se nedaří zrovna tomu největšímu nebo jestli potřeba koupit na přední kolo menšího a spojit se s někým a pak bylo možné zaútočit na toho největšího Prostě to musí být plán Předpokládám že chcete zůstat ale ve střední Evropě to nevím ale ona mi moc nic jiného nezbyde protože většina lidí má dělat většinou to co většinou umí je to co je většinou baví ale já ho mám líp pro střední Evropu a než to oblast mimo střední to co ale je možné že se stane že to bude spojeno s nějakou jinou oblasti stejně jako to bylo v Technistone bysme firmu podle amerického investorovi a myslím si že velmi dobrému rozhodně velkému a ta představa že to ovládá fond který je ovládán lidmi kolem Jacka welche a mě dává pocit jako že to je super že já drobný živnostník jsem se dostal zprostředkování až do takovéhle společnosti to znamená a na ten základ musí být ve střední Evropě myslím že to nejde jinak ale ten dosah by měl být globální každého se napadne základní otázka neláká vás odjet někam na váš oblíbený ostrov a už nepracovat tak je to takové dilema Já jsem velký obyvatel Václava Havla a zároveň i toho co stvořil i v té literární oblasti ale připouštím že na něco z toho z pozice normálního člověka ale i mně se nedá dívat jo prostě tomu nerozumím Strašně rád bych věděl o čem to je ale nedokážu to nevnímat a taky příkladem toho pro mě v odcházení to co vidím a to o čem to opravdu vyjde A odcházení jako takové je neskutečně silný V mém případě Social economic fenomén a já musím Dobře zvažovat jaké mám k dispozici zdroje sniž nejdůležitějším se stal čas a jak s ním naložím takže odpověď na vaši otázku Jasně že mě to láká ale pak si položím další otázku jak dlouho mě to bude bavit a co potom s tím časem budu dělat A to úplně nejhorší na tom je že když jednou odejdete po mém soudu se nemůžete vrátit protože ta řekla už uplynula někde jinde to už jenom nostalgické vzpomínání nějaký na to jaké to bylo když to bylo pěkný takže zvažuji to hodně je to jedna z variant určitě ne že bych se odstěhoval někam do exotiky A nebo si koupil vilu na jihu Španělska a jezdil na výlety na Mauriciu sága na Bahamy a na Floridu tam všude tam jezdím tak jo ale tam pojedu k jsem tam týden a zase přijedu zpátky To znamená že mě to lákat Jezdím tam ale pravděpodobně se tam odstěhuj 0 prostě se to nestane No a pak je tady ještě jeden Aspekt se s tím na zdraví s 55 ročník 18 už mi bylo tak jdu si zacvičit pětkrát týdně a mám pocit jak když jsem Jura ale ve skutečnosti to může jenom zpomalit a nemůže to zastavit takže zase takový 3 základní Tři základní faktory které ovlivňuje rozhodování To je ta touha po vítězství která je silná celý život silná díky bohu to druhý je věk kterým se se nedá zastavit a to třetí je zdravý jedu už mě jednou dohnalo a nechci aby mě to dalo podruhé jak Sleduji vás příběh v posledních 15 let osobně taky tak jsem čekal od vás odpověď Ne to vůbec nepřipadá v úvahu ti já jdu do dalšího byznysu 15 lety by jste dostal takovouhle odpověď žádnou jinou A ještě před pěti ale protože jsem se potkal s takovým ne úplně sympatickým zdravotním problémem Tady jsem taky musel řešit aby jsi si že jsem odešel docela dobře že jsem ho projektové Řešil jsem mu na principech které používá v krizovém managementu a zatím neříkám že to tak vydrží po smrti respektive do dalších 20 let ale ale zatím si myslím že jsem to udělal dobře já si toho velmi vážím najednou si uvědomuji že když to tělo není zdravý tak k čemu všechno ostatní je zdravý člověk má tisíc přání nemocný jen jedno já já se musím postarat o to abych jich mohl mít i sits on A jenom to jedno já našim posluchačům připomenu že letos v září vyšel v velký rozvor sama tam jste na rovinu říkal že jste porazil melanom oka jak jak člověk porazit rakovinu tak jo asi neřeknu že jsem ho porazil Jo já myslím že jestli jsem zvítězil ve válce je to se uvidí až po válce ale zvítězil jsem v bitvě a když jsem byl na kontrole s okem na doktor tam našel něco podezřelého což Skoumal asi hodinu a pak mi řekl co to je A já jsem se ho ptal co to pro mě znamená a jak říká no tak když to bude blbě jak máte tak dva měsíce dost jak ověřit a pozůstalost a postarejte se o to aby to všechno proběhlo Klidně ale zároveň mi říkal ono to proběhne líp jo jenom tohle je ta špatná varianta se stavil asi hodinu otrávený a ale jsem si sednul sám se sebou vzal jsem si tužku a papír a začal jsem si z toho dělat projekt krizový preg Ultra krizový projekt že jsem se napřed naučil Co to znamená nastudoval jsem si to ze všech možných serveru dostal jsem se do do nemocničních je zpráv lékařských prostě zjistil co a jak pak jsem zjistil jaké jsou metody léčení tak jsem si vybral jednu která v té době ještě nebyla ta úplně preferovaná dneska je no Rozhodl jsem se že to přežiju Což byl docela dobrý nápad a když se to začalo dařit a podstoupil jsem radiaci teda bych jako byl konkrétní a když se to trošku začalo dařit jak jsem se rozhodl že budu žít zdravě Protože jinak by mě to zabilo A když už to vypadalo že to že tě zdravím mi docela jde tak jsem se rozhodl že budu zdatný a že jsem se rozhodl že budu zdatný takže taky budu hodně zdatný budu ve své kategorii nejzdatnější No Rozhodl jsem se že si to nechám věřit jak to zas bude vypadat No takže dneska ve svých 64 Chodím do posilovny a soutěžím tam s těmi o 30 let mladší Mia a nevycházím z toho úplně blbě jo prostě když jdu cvičit na hrazdu tak mám pocit jako že jsem to nedělal úplně zbytečně že to dokážu víc než oni a z toho mám samozřejmě radost takže takhle jsem to moje Vždyť to je logický Tak já když jsem začínal s tímhle tím projektem tak jsem si to nechal změřit dobře chodím když když mi nějaký prý dělat tak se na to musím jít od začátku hodně Jana nadlidským si to musím pochopit abych hodil na kyselo na cíl A to že se to nechal změřit vole to 74 někdy jste vážil o 50 km víc to jen tehdy jsem vážil asi o 50 km víc a byl jsem dost jako prase therapy perfektní a naměřili mi 74 oprávněně když to tělo bylo zhuntovaný zničený takže jsem si dal za cíl že já jsem si tři cíle první že zvednu nadšence přesto kilo což není tak moc a to se mi podařilo ale já jsem si trenera na výmyk na hrazdě svisu což na důchodce je docela jako hezký cíl to se mi taky podařilo a pak jsem si dal za cíl že se mi sníží A to si udržím do konce života můj biologický věk co se dá měřit Na dvacet let pod mojí kalendářní No a teď už mám 5. kvartál za sebou 38 což si nemyslím že znamená že mě je 38 já prostě jsem starej chlap ale když jsem se ptal doktora jak s tím mám nakládat to informaci že na jednu stranu vím kolik je mně podle občanky na druhou stranu tohle mě měří tak říká Nebojte se to co jsem vám naměřil jsem vám naměřil mohl jsem se spletla nespletl jsem se o 10 let a k tomu tělo se chovejte tak jako když vám bylo těch 38 protože takovéto tělo je A jako důkaz a to mě přišlo jako docela rozumně vysvětlení a hlavně se mi to líbilo cikán obejde se vám převalil neskutečný důchodci při Bylo mi dvanáct kilo svalů a říká no to není protože máte nějaký zázračný lék je tak protože prostě tělo když je mu kolem 40 let tak to svalovou hmotu nabírá když je mu přes 60 tak už a trochu jeho svaly uši nenabírá no takže to cesta jak tomu snížení to biologického věku se podařilo Na kolik se cítíte v duši v duši se cítím ještě mladší ale občas dělám takové blbosti jako jako puberťák což jako mě dělá pravdu radost že si to můžu dovolit obtěžoval lidi v tramvaji A dělám si srandu z nich jo tak nemohl jsem připravený si za skákat panáka před Národním divadlem jo nebo něco takového Kdykoli v době kdy nejde o žádné vážné věci To ale neznamená že se cítím jenom na těch 18 s tím se samozřejmě Jinak těch 64 ale tam se cítím z hlediska zkušenosti a trochu z hlediska zodpovědnosti za opravdu velké věci už prostě nedělám Taky tě skopičiny kdybych seděl všechno na jednu kartu a a to rozdělení peněz na které se zeptal je toho důkazem před 15 lety bych to všechno dal do jednoho koše a znovu bych si vsadil na červenou Ale ten mladý dům je pro mě strašně důležitý a prostě miluji byl obklopen mladými lidmi já dokonce jak já se s těma starýma fakt nemám o čem povídat ale já jsem brutálně abych jim sebral volební protože oni chtějí jenom jistoty a hlasového závěsy které tu společnost Nikam neposunuli Já vím že to je pro ně atraktivní nedostali větší důchod mě taky přidali taky mi přijde vyctovy od začátku roku mám radost ale já bych řekl že prostě důchodce který nepracuje neplatí daně tak nemám jít volební právo stejně jako děti které nepracují a neplatí daně ale vím že jsem v tom názoru velmi radikální a tak ani nebudu zkoušet ho pracovat takže ty mladý lidi to je prostě to co mám rád kolem sebe a tak se cítím Kolik má Václav Novák důchod na co se má který vydělal miliardu Václav Novák máte na mysli mě tedy protože můj otec byl taky Václav Novák a můj děda taky Václav Novák tak necelých třicet důchodu Chceš mě udělalo hroznou radost a já vím že z toho nežiji já s ním vydržím ale tak jako několik dní ale jsem z toho měl upřímnou radost že jsem z toho měl upřímnou radost že že prostě kdyby všechno sehnal selhalo tak ještě tady pořád jeden stát který jsme psal že a já nikdy ho nebudu potřebovat jsem o tom pevně přesvědčen ale z toho že to existuje že prostě mi to vyměřili A dokonce jsem měl velkou radost z toho jak ten vztah dobře funguje protože moje zkušenost s žádosti o důchod jeho přiznání s počítáním informovat informováním o tom byla ve skle to byl tak příjemný zážitek tak se ke mě hezky choval i Asi jsem nebyl Jediný nikdo nevěděl kdo jsem a pak jsem měl radost že ten stát navzdory všem kritikům opravdu funguje docela dobře a že výsledkem toho že já mám přiznaný důchod e32 nejhorší Jak to víš že jo A myslím si že by z toho vyšel Forbes jeho byznysu o penězích ale když jsme se dotkli jak jak se člověk udrží vás mínus 50 kg jak to bude dlouhodobě je to něco tím bojujete vůbec tím nebo ji vůbec tím nebojuji a vůbec to nebylo těžké A proč jsem si dal plán a ten plán Neblázni Já jsem jak říká Marián Jelínek kouč není důležité milovat jen si musíte milovat tu cestu to je v byznysu to samí nemůžete milovat To byste si dát si lze vydělat miliardu a na to se koncentrovat a tak nějak přijde Mimochodem stimulovat tu cestu k ní protože se ráno vzbudit určitě se těšit na to jak Zase budete tvořit jak budete generovat hodnoty respektuje dělat projekty které vás těm hodnotám přivedl ono se pak tomu úspěchu nedá zabránit a v tom ty fyzické kondici je to úplně stejné já už jsem se naučil za ty léta a to je docela důležitá věc jsem rád že se na to ptát a že běh jako takový je úplně jedno jaký je má vždycky stejnou strukturu a jestli jste úspěšní violoncellista úspěšný sportovec úspěšný lékař úspěšný v byznysu a nebo v čemkoli jiném tak vždycky to má stejnou strukturu vždycky na začátku je nějaká víra že to co děláte je správně zavírat není se na to vykašlat a protože to nikam nepovede a když milujete cestu tak tam není víra pak musíte mít plán zjednodušují ale ale musíte mít plán jak se tam dostanu když sis teda mám nějakou vizi opírající se o to tak jak se tam dostanu To je ta mapa a ten můj plán teď se vracím zpátky k té fyzických možnosti ten nebudeš za půl roku to zatím to jsou taky tak i případy že prostě půl roku lidově řečeno nežere a zrodí 30 kg může špatně to nemůže dopadnout dobře Takže já jsem si dal cíl aby se to dobře pamatovat a mám rád jednoduchý věci že shodím 50 kg a že mi to bude trvat 50 měsíc a těch 50 měsíců jeden za druhým bude po jednom kilo za měsíc To není nic dramatického ono mi to nakonec šlo rychleji ale tohle byl ten cíl aby se to mi to podařilo tak jsem si uvědomil že fyzika jenom jedna že musím víc vydat než přijmout jo Můj děda na to měl takový takový u Slavík Tak já tady nebudu říkat protože byste ho asi by teď Vali ale vždycky říkala jestli jsi zhubnul musíš víc žrát opak minger a tavící vy víte co chci říct že skákat jo Ale ono to je to celý to znamená jsem si spočítal kolik mám bazální metabolismus Stáhl jsem si aplikaci kalorické tabulky a že ses tam psal já si napíšu každého gumového medvídka protože taky mám na něj občas chuť a vím že mám bazální metabolismus 2400 vím že takže až 250 kalorií denně snížený objem je kilo za měsíc je strašně jednoduchý to jenom fyzika To jsou jenom jste chemické výpočty a fyzika takže jsem podle toho jel A světe div se ono to fungovalo Začal jsem ty věci dělat jinak je to opravdu nestáhl žádnou námahu jestli někdo chce radu jak zhubnout Já bych to mohl vyučovat dneska protože to je tak strašně snadné protože když si dáte cíl a jste přesvědčení že Ten sýr je správně máte víru v ten sýr jsem to zaručeně povede nebo táta právě ono se strašně velká Mese opravdu spěchu nedá zabránit i máte taky návod na šťastný život Jsou to čtyři faktury podle Václava Nováka který dělají život šťastnější Mrkněte posluchačům No tak to jsou takový 4 složky života ale oni nejsou úplně podle Václava Nováka Oni jsou pana profesora Josefa kouteckého zakladatel dětské onkologie který bohužel letos nás opustil ale já jsem mimořádně nadšen z toho jak to je poskládaný Ty první dvě jsem věděl ty další dvě Ty mám od něj však musím mít zdravé tělo protože k čemu život když to tělo není Zdraví to je naše povinnost mě zdraví tělo kterou jsem dlouho zanedbával však musí mít zdravou hlavu jen to tak musí být v pořádku ale Jediným opravdu mu kolem těla a starat se o to aby hlava mohla být v pořádku protože člověk jako druh je tam kde je díky intelektu to tělo jenom nějaký podpůrný mechanismus to tyhle dvě věci jsem věděl ale k tomu přidává další dvě Já si myslím že jsou absolutně úchvatný Ta první je musím mít v pořádku srdce protože v srdci Jsou ukryty vztahy a vztahy jsou zdrojem energie a já se podle toho řídím já se dávám dohromady s lidmi které mi berou energii a já to dneska jsi prostě řeknu dává nebo bere když mi berou energii jako vyřadím a když jsem na tohle to philosophy poté rady o léčbě přistoupil jsem si vytiskl seznam z mobilu a ve škole jsem si lidi asi 200 jich bylo po kterých jsem si říkala že by to jinak ji beru normálně co můžeš když je potkávám se s nima pozdravím samozřejmě ale schůzku se s nimi neudělám Business nedělám s lidma který mi berou energii mě jednou jste na tom dělat Já chci jenom lidi kteří jsou pozitivní který mě to energii dávají já jí taky dávám hodně A neskutečně mi to zjednodušil o život krásné je ta šla jsem se těším na každý den Já se těším z lidí které potkávám a je to tím že potkávám lidi kteří vydávají důvod toho jak se na ně těšil na to čtyři jen s těmi v pořádku duši protože v duši je ukrytá krása a život bez krásy nemá cenu proč bych měla věci kterými jsou krásné včetně byznysu a že tím Business tady není krásný tak se na ní vykašlu když vidím Business tady je spojený s lidma který nejsou krásný a nebude dávají dárky tak se na něj vykašlu už mi nabídnete 10 benzinových pump v Olomouckém kraji přesto na tom neviděl a mě to je šumafuk ani se nezastavím ale když se koncentruje na tu krásu Tak ten život je najednou neskutečně nádherný a já musím říct a to už to taky ode mě slyšel že mám neskutečně nádherný privilegovaný život v zítra skončil super a věřím že neskončí ale kdybys zítra skončila tak byl absolutně super nemusím dělat jestli tady nechci A to je Svoboda a ne musím šetřit na věci který chci a to je taky svoboda To znamená ty čtyři základní faktory toho krásného úspěšného života a oni vlastně všechny se soustřeďují do toho pojmu Svoboda a svoboda znamená že můžu ozval se mohou c&a když nemám jsou to tak nemůžu že jsem mluvil s nějakým způsobem tak jsem nemohoucí a je to jedno jestli to zdraví nebo byznys nebo mě za vodu do basy a nebo mám vedle sebe někoho kdo mi bere energii a tím i bereš taky svobodu a v tomhle tom ohledu ještě ten život je absolutně krásný To je ten můj návod zase já jsem si že už to mohl vyučovat jo ale ne každý to tak chce slyšet A pak nemá cenu to vyprávět byste učitel Vy jste vystudoval ČVUT potom jste učili matematiku na průmyslovce a potom se v 80 letech emigroval co pro vás znamená Svoboda všechno co v životě Dělám to co se mi povedlo se mi protože jsem dodělal svobodně a všechno co jsem neudělal jsem nedodělal svobodně všechno co jsem opustil jsem opustil svobodně a vždycky jsem měl to štěstí a já myslím že se dá hovořit o štěstí protože v době kdy jsem se s tím poperu je potkal to nebyla nějaká cílená snaha zhruba od 15 let jsem měl to štěstí že jsem vždycky koukal něco bude zítra mě moc nezajímal jaká bude kde diskotéka zítra stejně jsem ani moc nechodil mě zajímalo co bude za pět let nebo za 10 let proto jsem se učil anglicky v době kdy se mi všichni smáli rychle K čemu ti to bude jo Stejně to někde nebo platíš ale já jsem věděl že jednou se mi podaří zdrhnout a já to potom ho platím tak jsem přišel do Kanady a za 14 dní se zase určil protože jsem ho měl anglicky a to všechno je výrazem Svobody a svoboda která pro mě je nejdůležitější ze všeho životě protože jí zdravě Svoboda protože můžu proto se mohou psi jsem svobodný tak aby poskytovalo to co mi má poskytovat musím jít ven protože Svoboda bez tvaru je anarchie a já si pamatuji když jsem byl na gymplu myslím nějaký ty skřínky v suterénu takový ty šatnové plechový aby se otevřel ty dvířka tak a že tam měl něco v lepeného že holky tam měli ty jsi hokejisty a ty herce A kluci tam měli ty jsi herečky více či méně obnažený pak byla šťára tak se zase museli trošku oblíknout a pak zase postupně se to tam obnažoval a já tam měl vylepený citát 22 to na dalšího jsem vždycky takový jako trošku proti proudu a já jsem úplně nerozuměl tomu citát ale přišlo mi strašně pěkný a ten si tam říkal nenávidím svobodu protože beztvará jako špenát je to přívlaky rebelský v té hlavě ale až postupem času jsem si vědom hloubku toho a toho citátu Já ani nevím jestli Salvator Dalí to tak myslel ale to je neskutečně hluboká myšlenka protože Svoboda aby byla i tak musím jít ven a ta špenát a beztvaré že jo Takže ten nemůže reprezentovat svobodu a svoboda je pro mě nejdůležitější co si vůbec dokážu představit ale musím jít ven kdyby jsme se sami tvar Znamená to že já jsem se svobodně rozhodl přijmout nějaká pravidla pro hru kterou hraji si to život Business fotbal to je jedno A v rámci těch pravidel se chci podívat jak se chci já pojebat Já nechci aby mi někdo říkal kde mám zastavit a jít si koupit limonádu stejně jako nechci aby mi říkala někdo jestli tady můžu předjíždět nebo ne A když tam není plná čára Aleš jsem je plná čára tam ne předjíždím A to nedělám ani proto ani v případě že mám 600 koní pod kapotou a vím že za 100 metrů tohoto přehledu to to prostě nepřijedu protože hrajeme hru a ta se jmenuje život Business chcete-li No rules No game musí mít pravidla a pravidla nám teprve ta pravidla nám dávají tu sobotu Příští měsíc listopadu budeme vzpomínat všichni asi na 30 let Svobody co se za těch 30 let v Česku stále dobrý jo A co byste chtěl aby se zlepšovat tak na to odpovídal tolik lidí že ani nevím jestli do toho dám něco nového nebo samozřejmě na to mám názor předně chci říct že žijeme v úžasné zemi úžasné zemi já jsem se se vrátil z Ameriky a přes Rakousko a já jsem nikdy nelitoval toho že jsem to udělal A samozřejmě že to beru z pohledu svého vlastního života a jeho úspěchu a mám se dobře A proč by si stěžoval Ale můžeme v úžasné zemi která nám nabízí větší Míru Svobody než naprostá většina státu o kterých se historické hovoří jako svobodných neříkám že všechny ale jako naprostá většina žijeme v zemi kde navzdory všemu tomu jak si kdo stěžuje stát funguje v principu docela dobře swingu dopravy a zvuk o školství To jsou dvě obrovské problémy školství mě mrzí hodně protože to znamená budoucnost národa Ta doprava je okamžitý problém který prostě Vidím že se do toho peníze dávají a to nejde ze dne na den ale jinak změnila se skoro všechno co bych si přál aby byl lepší no to už jsem říkal v principu jde jenom dvě věci aby byl lepší infrastruktura protože dostat se z a do B je katastrofa a to je jedno jestli jste v byznysu nebo chcete jet na výlet a nebo zrovna potřebujete se slepákem do nemocnice tak infrastruktura zejména silniční je absolutně žalostný stav který tuhle zemi neskutečně WRX STI je tady jeden daleko větší problém a to je problém školství které si myslím že se rapidně zhoršuje A protože jsem původem Kantor tak to sleduji víc než ostatní věci a vidím tam tu negativní změnu i třeba za posledních 10 let dramatickou a tohle to kdyby se podařilo vyřešit tak si myslím že mám nastartováno tam jsem byl jedna z nejlepších zemi na světě Protože každá země úspěšná stojí na dvou pilířích Ten první je právo pravidla jejich vymahatelnost a ten druhý je vzdělání vzdělanost a a a jeho kvalita a já myslím že s právem se to v principu jako docela vylepšilo ale ses dělání mě to přesně naopak co konkrétně vám vadí že konkrétně vadí že základním vzdělání Základní školství po mém soudu A ber to jako my názory se na to ptal a ono to odpovídám základní vzdělání je úplně do kytek jsem že jsem tam nekvalitní lidi myslím že tam spousta lidí kteří tam nemají vůbec být mimo jiné proto že jsou starý atesystem neláká ani ty nejkvalitnější lidi Ty mladý Já jsem učil v Kanadě a to je prestižní zaměstnání vyděláváte hromadu peněz oproti ostatním a Za normálních okolností nad 2000 nebo tři roky než seženete trvalé místo a to láká ty kvalitní lidi Myslím si že vím že mě za tu spousta mých bývalých kolegu nebude mít ráda že tam nepatří starý unavený lidi když nemají co dělat a ne protože tam lidi kteří jsou kategorie A B nebo C protože nic jiného nemohli dělat protože nikam jinam nedostali tam mají lidi v lidi kteří jsou dnes skutečně kvalitní jsou inteligentní a bakterie do poslání a je tam spousta lidí pro které je to poslání ale není dost jsou tam jede kvalitní ale není jich dost a Stokrát nic umořilo osla to znamená tam majorita těch těch ne úplně kvalitních je tak silná že to umlátí ty ty dobrý no co se s tím dá dělat po mém soudu to řešení není úplně komplikované první je Postarat se o tebe velikou dní ředitele ředitel určuje Cover škola vím že jsou ty Kantoři nedostatkový ale já taky těžko Sháním zaměstnance výhodu mám že jich potřebuji jenom těch 300 2T fabriky a nepotřebuji 5 milionů lidí v České republice Já musím najít jenom těch 300 a to se mi zatím vždycky povedlo nebo 500 nebo R kolik jich je potřeba a ten ředitel musí taky najít jenom těch 20 Kč co tam má a dej ho povinnost zřídit je a tam si myslím že to začíná ale obecně Já vidím jako ředitel školy jako jako základ problémů na základním školství na střední školy je to trošku lepší ale co s tím mají tam dostanou to co jim to základní škola při pošle Takže oni to sice mohou vylepšit ale ne o moc a vysoké školství to už je dost selektivní to už jsou lepší školy tam jsou horší školy jsou tady škole kterých já bych nezavadil ani slepeckou holí a jsou tady školy které jsou docela dobrý díky bohu si myslím že se zlepšuje technický školství Tak jak to vypadalo dlouhou dobu že to půjde úplně špatně Tak to si myslím že se to si myslím že se že se zlepšuje Takže ten základ Je to Základní školství a tam to vidím jako obrovský problém a to bude trvat 20 let kdyby se dneska někdo rozhodl to bude trvat 20 let než to budou výsledky to je 5 volebních období To víš že jo Já hodně velkou politickou odvahu aby někdo řekl že budeme teď dělat něco co se projeví po pěti volebních obdobích jak se díváte na nastupující generaci mladých českých podnikatelů kteří jsou často spojení s technologiemi jako je třeba Josef Průša 3D tiskárny nadšenej jsem s ní nadšenej že se mám tady jednou řekl že bych vzal důchodců volební právo tak nebudu říkat že se nedívám dobře r o generaci Oni mají tu výhodu To se vrátím zpátky k těm třicetiletou oni vůbec nezažil je tu starou dobu a nevyčítej mi to nevyčítej mi jim to že nevědí spoustu faktografie z dob kdyby jsme si mysleli že to musíme vědět oni nejsou zatíženy to do minulosti hodin a že jsou ty Vždyť je to Native ale oni vůbec nemají svůj charakter v žádném ohledu postižený to dřívější doby komunismu a teď dobře je ta mladá generace která bude hýbat zeměkouli Já jsem neskutečně zastánce mladé generace oni spoustu věcí neumí a to se naučí našim úkolem teď se bavím o naši generaci už je jenom předat jim to co umíme dobře zejména jim dodávat energii a ne zánět A když už máme něco budovat tak budovat mantinely ve kterých se mají pohybovat Aby nedělali pitominy aby neriskovali ve věcech kde to nemá naději na úspěch aby neměli očekávání které jsou nereálný protože nemají domácí úkol za sebou ale nemáme jim za celé mě to je ta budoucnost já nemyslím že stát mají vést 20letý lidi na druhou stranu když se podíváte na Sebastiana kurze kterému 1:30 a je to pravděpodobně nejlepší špičkový politik v Evropě neskutečný člověk neskutečně dobrý A co tam budou dělat ty starý čemu tam jsou se mají jsem rád mají poděkovat mají mít pocit že je tam nebyly zbytečně uvolnit místo a to je úplně jedno jestli je to v politice nb100 v byznysu aby se to ředitele škol když se na konec našeho rozhovoru vrátíme na začátek k vašemu prodej Technistone čím si udělat radost tak furt bude Horn já si vždycky udělám radost Já věřím na instantní gratifikace a já mám ráda auta je nemusím jezdit tak strašně rychle jako některý lidi Ale já miluji předjíždět v životě i v autě a když už jsem starší pán Tak už nemusí to být tak úplně placatý a nemusíš mít tak úplně nemusí být tak hlučné když to pořád miluji ale musím jít i koníky takže jsem si ten den co co jsme zkasírovat Technistone Tak druhý den jsem si šel koupit Bentley a jsem absolutně nadšený Zajímavý je že jsem si myslel že si udělám radost ještě celou řadu dalších věcí já udělám tohle mi stačí ty ostatní radosti jsou malé radosti dám si dobré víno a půjdu na pěknou večeři to dělám relativně často ale radost že po že už si koupil letadlo nebo že bych si koupil tu vilu v Jižním Španělsku a nebo nebo že bych začal nevím utrácet peníze za věci které jsou zbytečné zbytný je zbytečný Jasně Dělám si radost společně s několika dalšími lidma jsme dali dohromady závodní stáj dostihových koní protože to miluji ale krátce teprve To je ta Krása tak jsem začal milovat když jsem si uvědomil krásu No tak tam pořídím ještě koníka ale to tak už žádné drahé věci a to jsou všechno věci pro radost to není protože si myslím že mám jít nejdražšího koně na světě takže jedinou opravdu dra jsem si koupil jsem si koupil Bentley Cabrio důležitá je krása říká Václav Novák a děkujeme za rozhovor Jo taky že půjdu si to užila a doufám že byste se nudil děkujeme