Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Z rostoucí inflace těží hlavně stát, říká ekonom Petr Dufek

Ekonomický server FinTag.cz

FinTag.cz

Byznys

Z rostoucí inflace těží hlavně stát, říká ekonom Petr Dufek

Obrázek epizody Z rostoucí inflace těží hlavně stát, říká ekonom Petr Dufek

Poslechněte si podcast

27. 4. 2022

29 min

Z vysoké inflace těží hlavně státní rozpočet. A zdražování zdaleka není u konce. K vysokým cenám energií se přidají ještě podstatně vyšší ceny potravin. Nejen to říká v podcastuFinTag.czhlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.

„Ceny potravin nám teď rostou téměř o sedm procent. Ale musíme počítat s tím, že jejich zdražování v následujících měsících zrychlí. Jasný a jednoznačný důvod, který je už vidět v cenách zemědělských výrobců a zpracovatelů, jsou vysoké ceny obilí,“říká Petr Dufek.

Zdražení potravin vysvětluje válkou na Ukrajině, která vnesla na trh s obilím nejistotu z hlediska prodejů letošní úrody. Není totiž jisté, zda Ukrajina a Rusko budou letos schopny dodat obilí v takovém objemu jako před válkou. Trhy se proto obávají nedostatku obilovin.

„A toho jsou si samozřejmě vědomy všechny importní země. A to nám žene obilí nahoru.[…]Tedy my v dalších měsících uvidíme ještě další zdražení potravin. A pokud jsme nyní na sedmi procentech, můžeme velmi snadno skončit i na 15 procentech,“tvrdí v podcastu FinTag.cz Petr Dufek.

V něm zároveň upozorňuje, že na aktuální inflaci vydělává především státní rozpočet. Vyšší ceny zboží a služeb navyšují i daně, které domácnosti a firmy státu odvádějí.

„Pokud vám váš dodavatel energií pošle dvojnásobný účet za energie, tak vy odvedete také dvojnásobek daně z přidané hodnoty za tuto energii. Takže státní rozpočet z tohoto pohledu z inflace do jisté míry těží. On samozřejmě bude muset vydávat více peněz na důchody nebo sociální dávky. Ale to je ta výdajová strana. Z hlediska příjmů je inflace pro státní rozpočet pozitivem,“vysvětluje.

Kondice českých firem a automobilový průmysl

V podcastu FinTag.cz se Petr Dufek vyjadřuje i k aktuální kondici českých firem. Dělí je do tří skupin. Dle jeho slov tu máme skupinu firem, které jsou na tom i nyní velice dobře. Mají zakázky a pozici, kdy mohou vyjednávat o cenách. Pak jsou tady dle jeho slov ale i firmy, které na tom jsou již tak zle, že jen doufají ve zlepšení situace.

„Třetí skupinou jsou firmy, které mají zakázky, ale nemají silnou vyjednávací pozici. Tedy ukrajují ze svého zisku, investic, oddalují splatnost faktur. A takzvaně se protloukají tou současnou situací,“říká.

Malé a střední podniky jsou na tom podle něj o něco hůře než velké firmy. Pozice subdodavatelů velkých firem jim nedává příliš prostoru pro vyjednávání o cenách.

„Avšak já si myslím, že ta současná situace, kdy enormně rostou ceny vstupů, doléhá na všechny ty typy firem stejně. Jde čistě o to, jak která firma má vlastní likviditu, finance na horší časy. A tam na tom budou lépe ty velké firmy,“tvrdí. Více neFinTag.cz!!!