Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Najděte si:

Obrázek epizody Řemeslo má zlaté dno a bude ho mít čím dál víc, říká obuvník Tomáš Valta

Ekonomický server FinTag.cz

FinTag.cz

Byznys

Řemeslo má zlaté dno a bude ho mít čím dál víc, říká obuvník Tomáš Valta

Obrázek epizody Řemeslo má zlaté dno a bude ho mít čím dál víc, říká obuvník Tomáš Valta
Play

Poslechněte si podcast

13. 10. 2021

36 min

„Ne každý má chuť, řici si, chci podnikat, a holt být půl roku na nule, protože to je podnikání. Ne každý chce po určitou dobu rýt držkou v zemi a stavět ten svůj byznys,“ říká v podcastu FinTag.cz obuvník Tomáš Valta.

Tomáš Valta je opravuje boty a koženého zboží přes 26 let. Teď má úspěšnou opravnu obuvi a kabelek a čistírnu v Panské ulici v centru Prahy. Specializuje se na běžné opravy, ale i opravy luxusních bot a kabelek.

„70 procent toho, co děláme, jsou běžné opravy a zbytek je to luxusní zboží. Na peníze to vychází samozřejmě jinak. Když k vám přijde zákaznice, která přinese čtyři luxusní kabelky, u kterých si nechá udělat celkovou rekonstrukci, tak to pak finančně vyjde na 30 až 40 zákazníků, kteří přijdou s běžnou jednotlivou opravou,“ říká v podcastu FinTag.cz.

Jako příklad uvádí zákaznici ze Slovenska, která mu nyní poslala na opravu a restauraci 20 párů bot za bezmála půl milionu korun. V podcastu zároveň ale hovoří i o tom, jak vede svůj byznys, kolik lidí stojí už ráno před jeho opravnou, i to, že vzdělání v oboru obuvnictví je to v Česku jedno velké "zero".

Další prodejny nechci

Tomáš Valta je se svým podnikáním spokojený. Provozovna v centru Prahy mu prosperuje a nemá zájem otevírat další. Důvod je, že by nedokázal, jak říká, uhlídat kvalitu nabízených služeb. A docela jistě by ani nestíhal další provozovny uřídit.

„V momentě, když bych si na to někoho vzal, docela jistě by to nedopadlo dobře. A kolegu, kterého mám tady, je osvědčený, jinam posílat nemohu, protože bych se tady bez něj neobešel,“ vysvětluje.

Přesto plány na expanzi má. Rád by otevřel velkoobchod pro obuvníky, protože v Česku se jim toho dle jeho slov příliš nenabízí. Je toho názoru, že standardních opraven obuvi a čistíren je v Česku relativně dost. Potíž je ale podle něj v tom, že jejich provozovatelé se zejména v menších městech dnes uživí jen stěží.

„Mám tu brigádníka, ten opravuje v okresním městě. Za den udělá na tržbách tisíc korun. To je samozřejmě problém, když má platit nájem, energie a ještě se uživit,“ tvrdí.

Problém podle něj spočívá i v tom, že dnes se lidem nabízí natolik levná obuv, která nestojí za to opravovat. Přesto má za to, že u kvalitnější obuvi se oprava v daných případech vyplatí vždy. To platí i pro kabelky. Ať už jde o ty, k nimiž mají zákaznice citový vztah, nebo stojí desítky či stovky tisíc korun.

Obuvnický obor v Česku: Jedna velká nula

Obuvnické řemeslo v Česku podle něj naráží i na další problém, než je jen levné zboží z Číny. Je to neexistence kvalitního vzdělání.

„Takhle – současnou kvalitu v učňovského vzdělávání v našem oboru hodnotím tak, že teď je to hotové ´zero´. Není nic! Obuvnický obor, cokoli kolem obuvi, je nula. To prostě zaniklo, konec. Nevím o žádné škole, která by vychovávala kohokoliv z našem oboru,“ říká s tím, že již i uvažoval o tom, že by v této věci rozjel nějaké kurzy.

Upřesňuje, že v tom by ale potřeboval... / Více na FinTag.cz již 14.10. 2021!!!

Popis podcastu

FinTag.cz přináší aktuální zprávy z ekonomiky, politiky, byznysu a financí. Vydává a provozuje Copywrite Company s.r.o.