Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Jde o legalizaci obnovitelných zdrojů, říká Pavel Podruh

Ekonomický server FinTag.cz

FinTag.cz

Byznys

Jde o legalizaci obnovitelných zdrojů, říká Pavel Podruh

Obrázek epizody Jde o legalizaci obnovitelných zdrojů, říká Pavel Podruh

Poslechněte si podcast

22. 9. 2021

14 min

Pavel Podruh je spoluautorem projektu Český soběstačný dům. Ten není napojen na elektrickou síť, ale přesto se v něm svítí. V podcastu FinTag.cz říká, co je dle něj nutné, aby se v ČR začaly více využívat obnovitelné zdroje.

Za Český soběstačný dům Pavel Podruh získal Cenu OSN za společenskou odpovědnost i ocenění The Outstanding Young Person v Japonsku. Projektu si všimla i Evropská komise [EK], která mu v roce 2018 udělila cenu European Sustainable Energy Award 2018 v kategorii – inovace v energetice.

„Tam při tom předávání v Bruselu panoval největší údiv nad tím, že jsme nečerpali na náš dům žádné evropské dotace. Možná i proto, že o čerpání dotací tam jde už především,“ říká v podcastu FinTag.cz Pavel Podruh.

Do budoucna tipuje evropský energetický mix na 50 procent obnovitelných zdrojů [OZE] a jaderných elektráren. Avšak je přesvědčen, že v Česku a Evropě se bude ještě dlouhé energie vyrábět z uhlí. Věci by ale mohly jít dle jeho názoru i rychleji.

Decentralizace energetické sítě

V podcastu FinTag.cz Pavel Podruh říká, jak si představuje využívání OZE v ČR. Nutná je jeho slov decentralizaci elektrické sítě. Síť pak představuje jako pavučinu s mnoha klíčovými body, mezi kterými se elektřina bude přelívat. Podmínka je elektřinu akumulovat.

„Prostě mít na střeše solární panely je pouze půlka věty. To kvůli tomu, že... Více na Fintag.cz