Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Manhattan: Vermutový král pro matku Winstona Churchilla

Drinkologie

Youradio Talk

Historie

,

Gastro

Manhattan: Vermutový král pro matku Winstona Churchilla

Obrázek epizody Manhattan: Vermutový král pro matku Winstona Churchilla

Poslechněte si podcast

21. 7. 2019

3 min

O epizodě podcastu

Manhattan: Vermutový král pro matku Winstona Churchilla

Dá se říci, že koktejl Manhattan je stejně slavný jako metropolitní ostrov, po kterém je pojmenovaný. Po dekády se drží na předních příčkách popularity. Když ale přijde na jeho původ, tak se odborníci shodují jen na pár informacích. Ví se, že byl vymyšlen v New Yorku kolem roku 1880, a odstartoval éru vermutových koktejlů. Někteří odborníci nechodí daleko pro označení vermutový král. Tím ale shody na historii drinku končí. Přesto se k Manhattanu váže krásný příběh, který vám řekne snad každý barman. A to i přes to, že je dozajista nepravdivý.

Ale chápu to. Když jsem ho slyšela poprvé, tak jsem si prostě přála, aby to byla pravda. Podle oblíbeného mýtu byl recept na Manhattan na míru navržený pro velmi prominentní party společenského klubu Manhattan Club, kterou hostila Jennie Jeromová. Kdo to je, ptáte se? Nikdo menší než matka Winstona Churchilla. Banket měla pořádat na oslavu zvolení Samuela J. Tildena za guvernéra státu New York. Tedy v roce 1874. Tady bohužel přichází podstatná trhlina příběhu. V den této velkolepé oslavy byla Jennie Jeromová aka Lady Randolph Churchill v anglickém Blenheimu, kde křtila svého novorozeného syna Winstona. A i když by to bylo rozhodně zajímavé - tak ne - nepolévala mu hlavičku Manhattan koktejlem namísto svěcené vody.

David Wondrich, autor knížky Imbibe, pak nabízí méně zajímavé vysvětlení. Odvolává se na barmana Williama Mulhalla, který v 80. letech 19. století působil ve slavném baru v hotelu Hoffman House. Jeho hostující klientela se skládala často z celebrit a vlivných politiků. Pobýval tam například Grover Cleveland v den, kdy byl podruhé zvolen prezidentem Spojených států. Hotel tvořil i skandální titulky novin v té době. Dva z jeho hostů tam v průběhu 60. a 70. let spáchali sebevraždu.

Hlavní atrakcí hotelu byl ale jeho bar. Mulhall jakožto tamní barman se tak musel vyznat v tehdejší barové scéně…a vůbec tak nějak mít přehled o všem. Podle něj recepturu vymyslel muž jménem Black, který a teď cituji: „vedl podnik deset dveří pod Houston Street na Broadway“. Wondrich pak vypátral tři muže jménem Black, kteří vedli salóny v New Yorku. Jeden z nich – George Black – ho pak měl dva a půl bloku pod Houston Street. A jméno podniku? Manhattan Inn. I to napovídá, že by právě on mohl být tvůrce slavného drinku.

I tak se ale nedá se stoprocentní jistotou říct, že George Black za Manhattanam skutečně stojí. Mulhallovo prohlášení přichází až desetiletí poté, co se nápoj objevil na scéně. A sám George Black zemřel už roku 1881.

Také se vám líbila víc historka s paní Churchillovou? Spojení whisky, vermutu a bitters v klasické martini skleničce tak nějak asociuje prostředí prominentních klubů, kde ho usrkává městská smetánka ve svých perfektně padnoucích oblecích a večerních šatech. Pro mě osobně je pak Manhattan synonymem pro americkou klasiku. A možná i díky tomu, že si vždy ve spojení s ním vybavím sexy ikonu 50. let Marilyn Monroe v Někdo to rád horké a scénu ve vlaku.