Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Vojtěch Strnad: Indoor navigace nám dává oči. Díky nim jsme schopni třeba upravovat regály v obchodech

Dopolední host

Rádio Zet

Věda a technika

Vojtěch Strnad: Indoor navigace nám dává oči. Díky nim jsme schopni třeba upravovat regály v obchodech

Obrázek epizody Vojtěch Strnad: Indoor navigace nám dává oči. Díky nim jsme schopni třeba upravovat regály v obchodech

Poslechněte si podcast

20. 9. 2021

12 min

O epizodě podcastu

„Konečně jsme schopni doměřit i off-line to samé co Google Analytics,“ říká Vojtěch Strnad, ředitel digitální agentury WDF, která se zaměřuje na indoor navigace. „Abychom třeba věděli, jakým způsobem upravovat regály, kde se vyskytují více mladí lidé, kde více ženy. Konečně nám to dává oči,“ dodává.
Indoor navigace můžou pomoci s orientací ve vnitřních prostorech nebo i majitelům budov s analytikou. Uplatnění najde indoor navigace například v obchodech nebo obchodních centrech. „Můžete si tam nastavit trasy. Například takovou, že chcete navštívit pouze obchody s obuví a my vám nabídneme ideální trasu, kde se ty obchody nacházejí,“ vysvětluje Strnad. Tyto aplikace ale nestaví na systému GPS, který má přesnost okolo pěti metrů a nerozliší přesně patro, ve kterém se nacházíme. Využity jsou proto technologie Wi-Fi a Bluetooth. „U Wi-Fi používáme tzv. triangulaci. To znamená, že jsou nějaké tři wifiny a na základě těchto tří bodů jsme schopni určit vaši polohu,“ popisuje Strnad. Obě technologie se doplňují a dohromady jsou tak schopné určit naši polohu s přesností na několik centimetrů.

Pro správné fungování navigace je obvykle nutné doinstalovat si aplikaci daného obchodního centra. Tím sice poskytujeme více informací majiteli aplikace, díky tomu je ale nabídka služeb personalizovanější. „Vy si aplikaci nainstalujete, dáte mobilnímu telefonu oprávnění na to, aby se mohl doptávat a navigace poté už probíhá,“ vysvětluje Strnad. Rozdíl jejich aplikací oproti navigacím, které nabízejí některá obchodní centra sama, je v tom, že ty nesledují uživatele v reálném čase a jsou pouze statickou mapou. „Představa, že by tady byl nějaký velký bratr, který sbírá vaše data, je poměrně mylná. Jsme schopni nasbírat velké množství dat, ale je to opravdu anonymní,“ dodává Strnad, který byl hostem moderátora Nikoly Bojčeva v dopoledním vysílání Rádia Z.

Své uplatnění najde indoor navigace také ve velkých kancelářských budovách. Nahradit by proto mohly funkci i tzv. píchaček. Během pandemie navíc můžou pomoci s trasováním zaměstnanců. Míst vhodných pro využití indoor navigace je ale mnohem více, například nemocnice, stadiony nebo kongresová centra.

Poslechněte si rozhovor moderátora Nikoly Bojčeva s ředitelem digitální agentury WDF Vojtěchem Strnadem.