V 90. letech si společnost novinářů vážila víc, myslí si bývalý novinář David Soukup
Poslechněte si podcast
22. 2. 2023
17 min
O epizodě podcastu
„V mediálním světě to pro novináře bylo v tu dobu přínosné tím, že jsme poznali spoustu pozoruhodných lidí, kteří se pak octli na velmi zajímavých postech. Někteří tam dodnes jsou,” vypráví o období 90. let bývalý novinář a nynější předseda Rady České tiskové kanceláře David Soukup, který byl dopoledním hostem Rádia ZET. Novináři také podle jeho slov poznali hodně zajímavých lidí z podsvětí, z nichž už dnes mnozí nežijí.
„Z těchto zkušeností můžeme čerpat až dodnes,” myslí si Soukup. Ten vstoupil do mediálního světa už v roce 1990. „Chodil jsem hlásit zprávy do prvního soukromého rádia Rio.” V divokých devadesátkách působil v bulvárním deníku Blesk. „V tu dobu to přinášelo spoustu kontaktů. Všechno se rodilo. I když bulvár tehdy fungoval na jiných principech než dnes,” připouští. „Z Blesku jsem pokračoval do televize Nova do pořadu Na vlastní oči. Stál jsem i u zrodu deníku Super a jako šéfredaktor jsem obnovoval Mladý svět,” vyjmenovává Soukup.
Dnes působí jako předseda Rady České tiskové kanceláře (ČTK). „Přinášíme informace ze všech regionů plus máme zpravodaje také v Berlíně, Bratislavě a Bruselu. Poskytujeme servis rádiím, novinám a televizím,” vysvětluje Soukup. Důležitost České tiskové kanceláře se podle něj projevila hlavně za covidu, kdy na mnohé tiskové konference chodili skoro jen novináři právě z ČTK. „V Radě například řešíme stížnosti, dozíráme na ekonomiku ČTK, vybíráme jejího generálního ředitele a zabýváme se jejím chodem,” dodává David Soukup.
Jaké stížnosti na ČTK Rada řeší a kolik jich je za rok? Poslechněte si celý rozhovor Ondřeje Albrechta: