
Sběratel autobusů Martin Uher: Bojujeme o prostory muzea, dva roky vyběháváme povolení

O epizodě podcastu
Dopravní společnost Martina Uhera vozí cestující na linkách ve Středočeském kraji. On sám vlastní sbírku historických autobusů. Rozmístěnou ji má v současné době po celé republice, plánuje však postavit muzeum ve středočeských Černíkách. „Každých 14 dní jsem v kontaktu s projektantem, abychom už začali stavět. Strašně dlouho vyběháváme stavební povolení,“ popisuje Martin Uher, který byl dopoledním hostem Rádia ZET.
Majitel dopravní společnosti vlastní několik historických vozidel vyrobených v někdejší Karose Vysoké Mýto. „Máme dva horské autobusy, ke kterým nám chybí převodovka. Vyrobená byla totiž přímo pro tento typ. Shodný motor má ještě Tatra 128, ale převodová skříň je v ní na stojato na rozdíl od horského autobusu, kde je na ležato,“ popisuje Martin Uher.
Servis historických autobusů však trápí i nedostatek dělníků. „Přetahujeme se o šikovné lidi. Klempířům, co pro mě pracují někdo nabídne lepší podmínky a oni pracují pro něj,“ myslí si sběratel autobusů. Svoje exponáty by rád umístil pod jednu střechu. V současné době je jeho sbírka umístěna v Rožmitále, Příbrami nebo Vysokém Mýtě. „Bojujeme o prostory, protože náš koníček vyžaduje místo a je třeba, aby byly naše exempláře v suchu a na místě se stabilní teplotou. Dva roky vyběháváme povolení na multigaráž, kde by se nám vešly autobusy do dolního patra a osobní auta do horního,“ uzavírá Martin Uher.
Poslechněte si celý rozhovor Martina Karlíka:
Popis podcastu
Všechny díly podcastu Dopolední host můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz .