Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Publicista Jaroslav Šonka: Angela Merkelová umí praštit pěstí do stolu. Dalo se očekávat, že se bude umět prosadit

Dopolední host

Rádio Zet

Zpravodajství

Publicista Jaroslav Šonka: Angela Merkelová umí praštit pěstí do stolu. Dalo se očekávat, že se bude umět prosadit

Obrázek epizody Publicista Jaroslav Šonka: Angela Merkelová umí praštit pěstí do stolu. Dalo se očekávat, že se bude umět prosadit

Poslechněte si podcast

23. 9. 2021

17 min

O epizodě podcastu

Angela Merkelová skončí po 16 letech ve funkci německé kancléřky. V parlamentních volbách, které se v Německu konají tuto neděli, už znovu kandidovat nebude. „Angela Merkelová je takovou silovou pákou, kterou všichni nejdříve podceňovali, ale pak od ní různí její konkurenti dostali do nosu,“ popisuje publicista Jaroslav Šonka, který v žil v Německu několik desítek let.
V politice Merkelová podle Šonky těžila ze své předchozí kariéry fyzikální chemičky. „Jako vědkyně ví velmi mnoho o tom, jak vypadají kauzální řetězce. Od ní, jako od osoby, která to nemá dané dějepisem nebo politologií, ale naopak fyzikou, se to mělo očekávat, že se bude dobře prosazovat a že umí praštit pěstí do stolu,“ říká publicista. Díky svému přirozenému chování si získala i náklonost Němců, myslí si Šonka. Podle něj Merkelová zastínila i předchozí výraznou postavu německé politiky, bývalého kancléře Helmuta Kohla. Přitom právě Kohl Merkelovou do vrcholné politiky přivedl. „Měl pocit, že když to bude taková holčička, tak mu nebude nebezpečná. Ona ho potom ale v podstatě odstavila, protože už to bylo zapotřebí,“ vysvětluje Šonka, který byl hostem moderátora Ondřeje Kopy v dopoledním vysílání Rádia Z.

Spolu s blížícím se koncem Merkelové v politice výrazně klesají preference její strany CDU/CSU, která byla dlouho hegemonem německé politiky. Volebním lídrem a kandidátem na kancléře CDU/CSU je předseda zemské vlády Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet. Průzkumy ale naznačují, že nástupcem Merkelové ve funkci německého kancléře se stane spolkový ministr financí a sociální demokrat Olaf Scholz. „Armin Laschet umí kolem sebe šířit příjemnou atmosféru. Jestli je to ale člověk, který umí praštit pěstí do stolu, to si nejsme jistí,“ říká Šonka.

Pokud sociální demokraté v německých volbách nakonec opravdu zvítězí, jejich koaličním partnerem by se mohli stát Zelení. Problém při vyjednávání o nové koalici by mohla představovat Die Linke - postkomunistická strana, která vznikla na konturách Sjednocené socialistické strany Německa. „Ještě si ani ve vlastních sděleních veřejnosti nevytvořila nic, co by ji odstřihlo od východoněmecké minulosti. Je to strana, která je v západních spolkových zemích velice slabá,“ dodává publicista. Podle něj by se Die Linke jen velmi obtížně stala koaličním partnerem kohokoliv.

Poslechněte si rozhovor moderátora Ondřeje Kopy s publicistou Jaroslavem Šonkou.