Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Přes vysílačku se můžete dovolat do celého světa, říká radioamatér Černý

Dopolední host

Rádio Zet

Zpravodajství

Přes vysílačku se můžete dovolat do celého světa, říká radioamatér Černý

Obrázek epizody Přes vysílačku se můžete dovolat do celého světa, říká radioamatér Černý

Poslechněte si podcast

25. 4. 2022

17 min

O epizodě podcastu

„Když máte koncesi, nic moc vás nelimituje a můžete se dovolat do celého světa. Dnes je populární vysílat z domova vysílačkou na nejbližší kopec, kde vstoupí váš signál do internetu a následně vystoupí například na Novém Zélandu. A vy si tak můžete povídat s novozélandským radioamatérem. Svět není už žádná bariéra. Díky internetu není žádný limit,“ dodává radioamatér Martin Černý, který byl dopoledním hostem Rádia Z.
Pro volání na druhou stranu světa musí mít člověk už zkušenosti a vybavení. „Dnes už vysílačky přestaly být náhradou telefonů, protože telefon má každý. Je to vyloženě pro zájemce, kteří chtějí vědět, jak to celé funguje. Zpravidla je to mládež, která chce vědět, co za tím je. Je to takové technické hobby,“ popisuje Černý.

„Máme i mezinárodní setkání, kde si říkáme, co se jak dělá. Probíhají i různé expedice například na ostrovy, které jsou neobydlené. Vypraví se tam parta radioamatérů a ten ostrov aktivuje a vysílá z něj. Dávají se také různé diplomy za obsazení kopců či rozhleden,“ zakončuje radioamatér Martin Černý.

Celý rozhovor moderátora Martina Karlíka s radioamatérem Martinem Černým si poslechněte zde: