Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Předseda Klubu sběratelů kuriozit: Mám půltunovou sbírku profilových cylindrických vložek

Dopolední host

Rádio Zet

Zpravodajství

,

Společnost

Předseda Klubu sběratelů kuriozit: Mám půltunovou sbírku profilových cylindrických vložek

Obrázek epizody Předseda Klubu sběratelů kuriozit: Mám půltunovou sbírku profilových cylindrických vložek

Poslechněte si podcast

3. 5. 2022

15 min

O epizodě podcastu

„I Karel IV. a Rudolf II. byli sběratelé, v Československu bylo sběratelství velice oblíbené. Já osobně sbírám takzvané fabky, tedy profilové cylindrické vložky. V Česku jsem asi sám, i když zámečníci nebo odborníci mají také pár kousků. S mojí sbírkou se to ale nedá srovnat, ta má zhruba půl tuny,“ říká předseda Klubu sběratelů kuriozit Luboš Čech, který byl dopoledním hostem Rádia Z.
„Obyčejná fabka úplná nuda není, protože například v Německu se začaly vyrábět už v roce 1925, takže pokud máta fabku z tohoto roku, tak je to veliká vzácnost. Je to už skoro sto let. Sbírka může být klidně v krabicích. Promazávat se to nemusí, protože když se nepoužívají, tak nehrozí nebezpečí znehodnocení. Nesmí na to ale pršet,“ popisuje Čech.

„V našem klubu jsou například sběratelé elektrických izolátorů nebo pivních lahví. Členstvím v našem klubu můžete získat kontakty a tím i nové věci do sbírky. Nemáme ale mezi sebou sběratelé známek, ti mají vlastní klub. Sbírka známek nebo veteránů je zároveň i investice, narozdíl například od sbírky papírových ubrousků, to je spíše zábava,“ zakončuje Luboš Čech.

Celý rozhovor moderátora Martina Karlíka s Lubošem Čechem si poslechněte zde: