Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Potřebě psát jsem se dost dlouho bránil, říká bývalý detektiv pražské mordparty Jan Štoček

Dopolední host

Rádio Zet

Společnost

Potřebě psát jsem se dost dlouho bránil, říká bývalý detektiv pražské mordparty Jan Štoček

Obrázek epizody Potřebě psát jsem se dost dlouho bránil, říká bývalý detektiv pražské mordparty Jan Štoček

Poslechněte si podcast

24. 11. 2022

20 min

O epizodě podcastu

Jan Štoček vydal knihu Vrah je v každém z nás, na které spolupracoval s moderátorkou a spoluautorkou podcastu Opravdové zločiny Lucií Bechynkovou. Potřebě psát jsem se dost dlouho bránil. Pak jsme se setkali s paní Bechynkovou a ta mě dokázala přesvědčit. Začali jsme napřed spolu a pak jsem některé příběhy napsal sám,” říká dopolední host Rádia ZET, bývalý pražský detektiv Jan Štoček. Nechtěl jsem psát o Orlíku. Mně už tam moc prostoru nezbylo,” dodává. 

Za ty roky si zvyknete a jste ochoten akceptovat v podstatě cokoliv,” konstatuje bývalý pražský detektiv. Brání se označení vyšetřovatel. Rozdíl mezi detektivem a vyšetřovatelem je docela velký. Detektiv neboli operativec chodí po venku a hledá svědky a pachatele. Dá se říct, že shání drby. Potom předá hrubý obsah vyšetřovateli. Ten z toho udělá oficiální a právně platný spis. Svědky vyslýchá striktně před advokátem,” vysvětluje Štoček. 

Několikrát mu bylo pachatele i líto. Spoustě vrahů jsem vařil kafe a povídal si s nimi. Vzpomínám si na několik případů, kdy by rádi vrátili čas. Byl to zkrat, emoce. Vrátit už to ale bohužel nejde,” konstatuje Štoček. Během své kariéry vypozoroval cykly, kdy se vraždilo více a kdy naopak méně. Když se nevraždilo, dělaly se takzvané pomníky neboli neuzavřené případy. Každý měl v trezoru dva tři spisy. Dělalo se na tom po kouskách, už nebylo kam spěchat. Některé případy i vyšly. Na začátku 90. let na pomníky nebyl čas, to byly třeba tři případy za 24 hodin,” dodává detektiv ve výslužbě. 

Jaké má vzpomínky na začátek 90. let a kauzu Orlík? A jak vnímá seriál Devadesátky? Poslechněte si celý rozhovor Ondřeje Kopy: 

Popis podcastu

Aktuální téma s hostem na rádiu Z.