Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Postcovidový syndrom nemusí odpovídat průběhu onemocnění, upozorňuje lékař Rodion Schwarz

Dopolední host

Rádio Zet

Zdraví

Postcovidový syndrom nemusí odpovídat průběhu onemocnění, upozorňuje lékař Rodion Schwarz

Obrázek epizody Postcovidový syndrom nemusí odpovídat průběhu onemocnění, upozorňuje lékař Rodion Schwarz

Poslechněte si podcast

13. 9. 2021

13 min

O epizodě podcastu

Postcovidový syndrom je soubor symptomů, které se projeví přibližně tři měsíce po prodělání covidu. Mezi nejčastější příznaky patří zvýšená únava, deprese, zhoršená kvalita vlasů a pleti nebo špatné trávení. „Tělo je postižené na více orgánových úrovních. Nemůžeme proto říct, že by se to týkalo srdce nebo plic, je to všechno spojené dohromady. Je to velice obšírný syndrom,“ vysvětluje lékař Rodin Schwarz.
Příznaky postcovidového syndromu jsou ale velmi individuální. „Pacienta musíme vyšetřit od A do Z a vyloučit všechny možné příčiny. Teprve když vyloučíme úplně vše a víme, že už nic nezbývá, tak teprve tehdy můžeme říct: ano, je to po covidu. Budeme to léčit jako postcovidový syndrom,“ popisuje Schwarz, který byl hostem moderátora Nikoly Bojčeva v dopoledním vysílání Rádia Z.

Praktičtí lékaři by proto měli podle něj své pacienty, kteří covid prodělali, nadále sledovat. Důležité je pacienty o postcovidovém syndromu poučit, aby se sami pozorovali. „Dejte si pozor. Pozorujte se, hlídejte se. Víme, že je nějaký postcovidový syndrom. Kdyby se něco dělo, přijďte zpět. Tak by to mělo být,“ říká lékař. Zatím ale chybí doporučení odborných společností, jak postcovidový syndrom léčit. Na jejich tvorbě se podílí i lékaři. „My lékaři v první linii jsme ti, kteří je vytváří. My se s postcovidovým syndromem setkáváme a přemýšlíme nad tím, jak ho nejlépe léčit.“

Schwarz je praktickým lékařem a terapeutem celostní medicíny. Vychází také z čínské medicíny. Pro tu jsou ale podle něj v České republice špatné podmínky. Většina odborných společností vystupuje proti. „Přestože empiricky máme zjištěno, že to funguje. A nejlépe to funguje, když jsou použity oba systémy zároveň,“ dodává Schwarz. Všechny dosud známe informace mohou pacienti nalézt na webových stránkách www.postcovidovysyndrom.cz.

Rozhovor moderátora Nikoly Bojčeva s lékařem Rodionem Schwarzem si můžete poslechnout zde.

Popis podcastu

Aktuální téma s hostem na Rádiu ZET.