Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Nechtěl jsem, aby se na příběhy pejsků z množíren zapomnělo, říká Filip Rožek, autor knihy Gump - pes, který naučil lidi žít

Dopolední host

Rádio Zet

Zpravodajství

Nechtěl jsem, aby se na příběhy pejsků z množíren zapomnělo, říká Filip Rožek, autor knihy Gump - pes, který naučil lidi žít

Obrázek epizody Nechtěl jsem, aby se na příběhy pejsků z množíren zapomnělo, říká Filip Rožek, autor knihy Gump - pes, který naučil lidi žít

Poslechněte si podcast

16. 9. 2021

15 min

O epizodě podcastu

Filip Rožek je autorem úspěšné knihy Gump – pes, který naučil lidi žít , podle které byl natočen i film. „Nechtěl jsem, aby se na příběhy pejsků z množíren zapomnělo,“ vysvětluje. Původně knihu psal pro komunitu pejskařů. Přesto získala velký úspěch i u dětí.
Kniha vypráví příběh očima toulavého psa. Z velké části je smyšlený. Konkrétní psí příběhy ve filmu i v knize jsou ale podle skutečných událostí. Inspirací pro Rožka byl příběh, kdy jeho kolegyně Veronika Hájková zachránila z množírny Čivavu jménem Lilie. Ta byla až do té doby celý život zavřená ve tmě, proto byla hodně vystrašená. Později se zjistilo, že má v břiše velký nádor a veterinář jí předvídal pár týdnů života. Hájková se rozhodla vzít Lilii s sebou na chalupu. „Za čtrnáct dní jsem se na ně jel podívat a Lilie se dost změnila. Veroniku začala strašně milovat. Láska ke člověku ji postavila na nohy. Byla podstatně šťastnější a veselejší, než když odjížděli. Veronika jí prodloužila život. Po pěti měsících Lilie nakonec zemřela,“ vzpomíná Rožek. Sám si poté uvědomil, že zažil mnoho podobných příběhů. A chtěl, aby o nich lidé věděli.

Kniha Gump vyšla v roce 2019. Dosud se jí prodalo téměř 200 tisíc výtisků. Veškeré zisky přitom Rožek věnuje organizaci Se psem mě baví svět , kterou založil. „Takhle jsme to celé na začátku vymysleli. V první vlně jsme rozdali možná 2 miliony korun organizacím, se kterými spolupracujeme. Všechno je to na veterinární péči konkrétních pejsků, o kterých známe jejich příběhy,“ říká Rožek, který byl hostem moderátora Ondřeje Kopy v dopoledním vysílání Rádia Z.

„Počátečním smyslem bylo to, aby celý projekt žil svůj život nejen v knížce a ve filmu, ale vedl i reálný život. S Gumpem jsme jezdili po školách a vysvětlovali, co je ochrana zvířat, jak pejsci přemýšlí nebo jak děti můžou pomáhat,“ dodává Rožek.

Poslechněte si rozhovor moderátora Ondřeje Kopy s autorem Knihy Gump – pes, který naučil lidi žít Filipem Rožkem.