Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Naše práce končí v momentě, kdy je trest vykonán, říká ředitelka Probační a mediační služby

Dopolední host

Rádio Zet

Společnost

Naše práce končí v momentě, kdy je trest vykonán, říká ředitelka Probační a mediační služby

Obrázek epizody Naše práce končí v momentě, kdy je trest vykonán, říká ředitelka Probační a mediační služby

Poslechněte si podcast

23. 11. 2022

16 min

O epizodě podcastu

Probace je dohled nad lidmi, kteří provádí výkon alternativních trestů na svobodě. Mediace znamená rozhovor mezi pachatelem a obětí o následku trestného činu. Jsme služba nejen dozírající na výkon trestu, ale také nabízíme pomoc obětem,” vyjmenovává Andrea Matoušková, ředitelka Probační a mediační služby. Vstupujeme do jakékoli fáze trestního řízení a naše práce končí v momentě, kdy je trest vykonán. Pracujeme i s lidmi odsouzenými ve věznicích a připravujícími se na možnost podmíněného propuštění. Pak na ně dohlížíme,” dodává dopolední host na Rádiu ZET. 

Cesta k mediačnímu rozhovoru je poměrně dlouhá. Jde o vyústění restorativní justice. Vedle toho, že justice musí rozhodovat o vině a trestu, ta restorativní se snaží o obnovu. Děje se i prostřednictvím výkonu trestu. Ten musí být přijat a pachatel musí být zodpovědný za následek,” zmiňuje Matoušková. Rozhovor mezi pachatelem a obětí zprostředkovává vyškolený pracovník neboli mediátor. „Než si jsou pachatel a oběť ochotni sednout ke stolu, musí dobře rozumět tomu, o čem se bude mluvit, proč a k čemu má rozhovor vést. Je to proces dobrovolný a není pro každého. Musíte věřit tomu, že vám pomůže. Ať už jste pachatel nebo oběť,” vysvětluje Andrea Matoušková. 

„Mediační rozhovory se můžou odehrát i zprostředkovaně, tedy že se jeho aktéři nepotkají. Je to o rozhodnutí každého z pachatelů, obětí nebo pozůstalých po obětech. Mediace může být uplatněná u všech typů trestného činu,” říká ředitelka Probační a mediační služby. „Oběti lehkého trestného činu někdy mají větší obavu z pachatele než lidé, kteří třeba přišli o někoho blízkého. Pro ně může být takový rozhovor cestou, jak se podívat na někoho, kdo způsobil smrt jejich blízkého,” uzavírá Andrea Matoušková. 

Jak třeba probíhá dozor nad podmínečně propuštěnými? Poslechněte si celý rozhovor Ondřeje Albrechta: 

Popis podcastu

Aktuální téma s hostem na rádiu Z.