Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Martin Dzingel: Pro Němce žijící v Česku je obtížné objevovat vlastní identitu

Dopolední host

Rádio Zet

Zpravodajství

Martin Dzingel: Pro Němce žijící v Česku je obtížné objevovat vlastní identitu

Obrázek epizody Martin Dzingel: Pro Němce žijící v Česku je obtížné objevovat vlastní identitu

Poslechněte si podcast

14. 3. 2023

17 min

O epizodě podcastu

To, že v Česku stejně jako jinde ve světě žijí různá etnika a menšiny, není žádné překvapení. Údiv může ale vyvolat to, pokud člověk přijde s tím, že je Němec z Česka, přiznal v dopoledním vysílání Rádia ZET prezident Shromáždění německých spolků v České republice Martin Dzingel. Přitom podle něj má německá národnost na našem území tisíciletou tradici. Myslím si, že německá menšina je v povědomí českých obyvatel. Už více než sto let jsou u nás ale menšiny upozaděny, říká. Dzingel dodává, že je to kvůli vzniku Československa v roce 1918.

Založením republiky nebyly menšiny vnímány pozitivně. Německá národnost byla přitom tehdy velmi silná, tvořila 30 procent celkového obyvatelstva, vysvětluje prezident Shromáždění německých spolků v ČR. Přesto ale německá národnostní menšina nebyla nijak zapojena do vytváření nového státu, dodává. V roce 1921 se při sčítání lidu k německé národnosti hlásily přes 3 miliony Němců. Po odsunu po druhé světové válce tady zůstalo 250 tisíc lidí, říká Dzingel. Německá menšina má za sebou navíc další dvě vlny vystěhování, a to za minulého režimu v 60. a 70. letech. Lidé byli tehdy násilně asimilováni, nesměli se vzdělávat ve své mateřštině a nebylo dovoleno se nějak veřejně projevovat, vysvětluje prezident Shromáždění německých spolků v ČR. Po víc jak 30 letech od Sametové revoluce je obtížné objevovat u zbylých Němců vlastní identitu, myslí si. Je tu ale spousty rodin, kde se mluví pouze německy, dodává. Podle posledního sčítání lidu v roce 2021 se k německé národnosti hlásí 24 632 obyvatel.


Celý rozhovor Martina Karlíka s prezidentem Shromáždění německých spolků v ČR Martinem Dzingelem si poslechněte zde: