Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Lektorka Tance Mirka Papajiková: Tancovat může každý, kdo má tělo. Nadání na pohyb máme všichni

Dopolední host

Rádio Zet

Zpravodajství

Lektorka Tance Mirka Papajiková: Tancovat může každý, kdo má tělo. Nadání na pohyb máme všichni

Obrázek epizody Lektorka Tance Mirka Papajiková: Tancovat může každý, kdo má tělo. Nadání na pohyb máme všichni

Poslechněte si podcast

14. 9. 2021

12 min

O epizodě podcastu

S tancem jsou spojeny především společenské události. Lektorka tance a pohybového rozvoje Mirka Papajiková ale na svých lekcích pracuje jinak. Tanec je pro ni především nástrojem, skrze který dál tvoří. „Někdy se nám nedaří dosáhnout pocitu, že teď si opravdu užíváme život. Věřím, že skrze tanec to jde snáz,“ vysvětluje Papajiková.
Lektorka je přesvědčená o tom, že když člověk tančí, může se naučit prožívat nastalé situace celým svým tělem. K tomu se snaží na svých lekcích lidem dopomoci. „Nejde mi tolik ani o konkrétní kroky ani o výkon, abychom v něčem soutěžili. Používám sice základy baletní techniky a techniky moderního tance, vždy to ale používám jako pohybový materiál, se kterým dál pracujeme, abychom mohli tvořit,“ popisuje Papajiková.

Tančit přitom podle ní může každý. Většina lidí si přitom o sobě nemyslí, že by byli pohybově nadaní. K rozvoji tanečních schopností ale podle Papajikové stačí jen ochota zkusit to. „Všechno ostatní už jde samo, protože všichni se nějakým způsobem hýbeme. Nadání na pohyb máme všichni. Jde o to, jak pohyb kultivovat,“ říká Papajiková, která byla hostem moderátora Nikoly Bojčeva v dopoledním vysílání Rádia Z.

Tanec je úzce propojen s myslí a mentálním nastavením člověka, je přesvědčená Papajiková. Sama se proto vzdělává také v oblasti andragogiky, psychologie a osobního rozvoje. Důraz ve své práci klade na pohybovou analýzu, za jejímž rozvojem stojí Rudolf von Laban. Ten pochází ze Slovenska, působil ale ve Spojených státech. Nejprve je důležité naučit se techniku pro překonání pohybových stereotypů. Poté přichází na řadu improvizace.

Dopoledním hostem moderátora Nikoly Bojčeva byla lektorka tance a pohybového rozvoje Mirka Papajiková. Poslechněte si záznam rozhovoru.