Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Jak má vypadat správná vlajka a jak vznikala ta česká? Odpovídá vexilolog Petr Sokol

Dopolední host

Rádio Zet

Zpravodajství

Jak má vypadat správná vlajka a jak vznikala ta česká? Odpovídá vexilolog Petr Sokol

Obrázek epizody Jak má vypadat správná vlajka a jak vznikala ta česká? Odpovídá vexilolog Petr Sokol

Poslechněte si podcast

29. 4. 2022

16 min

O epizodě podcastu

„Myslím, že je důležité, aby si vlajku mohl každý namalovat sám. Máme příklady nových vlajek ve Střední Asii, kde jsou různé ornamenty z koberců. Nedokážu si představit, že takovou vlajku dítě z Turkmenistánu nebo Tádžikistánu namaluje. Pro mě je dobrá vlajka ta, kterou zvládnete namalovat na základní škole,“ myslí si vexilolog Petr Sokol, který byl dopoledním hostem Rádia Z.
Proč se u vlajek slovanských zemí pracuje s modrou, červenou a bílou barvou? „Tyto panslavistické vlajky se odvozují od vlajky Ruska. Tu podle legendy prosadil car Petr Veliký, když jel do Nizozemska a připadalo mu, že to tam funguje lépe než v Rusku. Tamní vlajka se mu líbila, tak barvy převzal a nechal z nich složit vlajku Ruska,“ dodává Sokol.

Za Rakouska-Uherska jsme měli vlajku červenobílou podobně jako Poláci. „Byla to vlajka českého království. Navíc Československo nebyly jen Čechy a ani české země, takže se hledala vlajka pro větší stát a zároveň taková, aby byla odlišná od té polské.“ Podle Sokola je nejbizarnější vlajka Libye v dobách vlády Kaddáfího. „Rozhodl se zvolit nejjednodušší design. Vlajka byla celá zelená, nic jiného na ni nebylo,“ zakončuje Sokol.

Celý rozhovor Ondřeje Kopy s vexilologem Petrem Sokolem si poslechněte zde: