Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Historik Marek: Pražské povstání zkomplikovalo německým jednotkám situaci

Dopolední host

Rádio Zet

Zpravodajství

,

Společnost

Historik Marek: Pražské povstání zkomplikovalo německým jednotkám situaci

Obrázek epizody Historik Marek: Pražské povstání zkomplikovalo německým jednotkám situaci

Poslechněte si podcast

5. 5. 2022

21 min

O epizodě podcastu

„Nikdo nevěděl, kdy druhá světová válka skončí. Často slýchám opravdu hloupé názory, že Pražské povstání a povstání na venkově bylo zbytečné nebo alibistické. Je to hloupost. Povstání německým jednotkám výrazně zkomplikovalo situaci,“ popisuje události druhé světové války historik Jindřich Marek, který byl dopoledním hostem Rádia Z.
„Pražské povstání nutilo Němce více jednat o kapitulaci. Vše se urychlilo. Někdo může říct, že v Praze sice padlo na 3 tisíce povstalců, ale na druhé straně tím urychlením událostí bylo zachráněno spoustu spojeneckých vojáků,“ dodává Marek.

Připomínání si konce druhé světová války vidí historik ve dvou rovinách. „Jedna je jasná. Musíme si připomenout všechny ty, kteří padli při bojích s nacisty. Na druhé straně cítíme, že velitelé sovětských armád nás považovali za politickou kořist. A když mnohdy vidíme prohlášení některých představitelů dnešního Kremlu, tak jsou pobouření tím, že se za válečnou kořist už nepovažujeme,“ zakončuje Jindřich Marek.

Celý rozhovor moderátora Ondřeje Kopy s historikem Jindřichem Markem si poslechněte zde:

Popis podcastu

Aktuální téma s hostem na Rádiu ZET.