Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Česká republika je třetí největší producent chmelu na světě, říká sládek Luboš Bokštefl

Dopolední host

Rádio Zet

Zpravodajství

Česká republika je třetí největší producent chmelu na světě, říká sládek Luboš Bokštefl

Obrázek epizody Česká republika je třetí největší producent chmelu na světě, říká sládek Luboš Bokštefl

Poslechněte si podcast

11. 5. 2022

14 min

O epizodě podcastu

„Na světě je omezené množství oblastí, kde se chmel pěstuje, záleží totiž na vhodnosti podmínek. Amerika je největším producentem chmele na světě, pěstují ho ve státě Oregon nebo třeba v Kalifornii. Za nimi je Německo, my jsme třetí. Pak jsou ale i chmely australské, tam pěstují v Tasmánii. Zkoušeli to i v Číně, ale tam se chmelu nedařilo, nenašli vhodnou oblast,“ popisuje sládek a spolumajitel pivovaru Hangár Luboš Bokštefl, který byl dopoledním hostem Rádia Z.
Ten vášeň k pivu objevil v mládí, kdy ho začal pít a následně objevovat různé druhy. „Později jsme s kamarády začali jezdit po pivovarech, a tak jsme zjistili, že bychom si pivo vlastně mohli uvařit sami. Pořídili jsme si 50litrový hrnec a když jsme udělali asi 100 varů, tak jsme si mysleli, že už to umíme a rozhodli se, že založíme pivovar,“ dodává s úsměvem Bokštefl.

Podle něj Češi preferují ležáky. „Zvyšuje se ale zájem například o různá chmelená piva, poslední dobou jsou v oblibě i slabší piva jako devítka. Lidem jde o to si spíše užít tu chuť,“ vysvětluje Bokštefl, který se ve 48 letech přihlásil na dálkové studium, aby se mohl stát sládkem.

Celý rozhovor s moderátorem Ondřejem Albrechtem a sládkem Lubošem Bokšteflem si poslechněte zde: