Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Eva Katrušáková: Předčítání je neokázalé předávání lásky a rituál, který rámuje den

Dobro skladem

Youradio Talk

Společnost

Eva Katrušáková: Předčítání je neokázalé předávání lásky a rituál, který rámuje den

Obrázek epizody Eva Katrušáková: Předčítání je neokázalé předávání lásky a rituál, který rámuje den

Poslechněte si podcast

20. 9. 2022

31 min

O epizodě podcastu

Už od roku 2006 podporuje organizace Celé Česko čte dětem čtenářskou gramotnost dětí a mládeže, propaguje hodnotnou literaturu a budování rodinných vazeb prostřednictvím čtení. Jak se aktivita organizace projevuje na přístupu Čechů ke knížkám a čtením, i jak se daří naplňovat poselství projektu, o tom si Petra Květová Pšeničná povídala se zakladatelkou projektu Celé Česko čte dětem Eva Katrušáková a profesor a literární vědec Jiří Trávníček.

Katrušáková v rozhovoru mluví o předčítání jako o magickém momentu mezi rodičem a dítětem. To podstatné je podle ní také v tom, že na předčítání rodiče dítěti nemůže nikdo nic vytknout. Podle ní neexistuje žádné negativum. „ Když jsem projekt zakládala, tak největší vliv na mě měla symbióza emoční a intelektuální stránky. Jsou tam třeba dva – rodič a dítě. Není to jen předávání znalostí a zkušeností, ale je tam právě ten emoční náboj, že dítě tráví ty kouzelné chvíle se svým rodičem, každý den.“

Odpůrci předčítání tvrdí, že se dítě nenaučí číst si samo. To ale Katrušáková i Trávníček odmítají. Naopak právě předčítání může podle nich udělat z dětí čtenáře. Podle Trávníčka je druhou nejlepší možností mluvené slovo nebo audioknihy. „Každé slovo, které dítě uslyší je výborné, protože se tím krmí jeho slovní banka a ono ji potřebuje v šesti letech patřičně nakrmenou. Ale ten živý rodič, sourozenec, blízký, toho to mluvené slovo nenahradí.“