Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Asociace Dítě a Rodina: Úkolem OSPODu není v prvé řadě odebírat děti,  ale pomoci. Rozhodující je zájem a aktivita rodiny.

Dobro skladem

Youradio Talk

Společnost

Asociace Dítě a Rodina: Úkolem OSPODu není v prvé řadě odebírat děti, ale pomoci. Rozhodující je zájem a aktivita rodiny.

Obrázek epizody Asociace Dítě a Rodina: Úkolem OSPODu není v prvé řadě odebírat děti,  ale pomoci. Rozhodující je zájem a aktivita rodiny.

Poslechněte si podcast

28. 3. 2023

37 min

O epizodě podcastu

V dětských domovech ubývá dětí do tří let, naopak počet dětí nad tři roky v péči státu stoupá. Podle odborníků a neziskových organizací se stále nedaří omezit odebírání dětí z domácího prostředí. Shodují se na tom, že cestou ke zlepšení je prevence v biologických rodinách i rozvoj pěstounské péče.


Asociace Dítě a Rodina je sdružením více než 80ti neziskových organizací z celé České republiky, které působí v oblasti péče o ohrožené děti. Svými aktivitami naplňují přání, aby každé dítě mohlo vyrůstat v rodinném prostředí.


Mými dnešními hostkami jsou Anna Krbcová tajemnice asociace Dítě a rodina a také Miroslava Flemrová členka výboru asociace a bývalá ředitelka organizace Dům tří přání, která pomáhá dětem a jejich rodinám v náročných životních situacích. Ta v rozhovoru upozorňuje na to, že pro řadu rodičů je pomoc od státu strašák. Především u rodin, které do té doby nemusely řešit žádné větší obtíže dochází k tomu, že se bojí, že jejich děti skončí v ústavní péči. Flemrová ale vysvětluje, že role OSPODu je dnes jinde: „Teprve ta neaktivita těch rodičů vede k tomu, že se to začne řešit s OSPODem, který má více kontrolní roli, ale není jeho úkolem, aby odebírali děti. Dnes jsou nastaveny velmi podpůrně, takže se v prvním kroku snaží té rodině pomoct. Ale když narazí na neaktivitu nebo nezájem, tak přidávají na tlaku.“


Krbcová pak k tomu to tématu dodává, že je problém i u lidí mimo rodinu, kteří často zaznamenají problém, ale bojí se ho nahlásit, aby se kvůli nim rodina nedostala pod drobnohled: „Víme, že je to největší bariéra u těch profesí, které když identifikují, že by mohlo být něco špatně třeba - týrání, zanedbávání nebo zneužívání. Ale je u nich obrovský strach, to někam ohlásit, protože se bojí, že situaci špatně vyhodnotí. Proto jim doporučujeme, aby využili aspoň neziskovou organizaci, protože ony mají povinnost mlčenlivosti.'