Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Asociace Dítě a Rodina: Úkolem OSPODu není v prvé řadě odebírat děti,  ale pomoci. Rozhodující je zájem a aktivita rodiny.

Asociace Dítě a Rodina: Úkolem OSPODu není v prvé řadě odebírat děti, ale pomoci. Rozhodující je zájem a aktivita rodiny.

Obrázek epizody Asociace Dítě a Rodina: Úkolem OSPODu není v prvé řadě odebírat děti,  ale pomoci. Rozhodující je zájem a aktivita rodiny.

Poslechněte si podcast

28. 3. 2023

37 min

O epizodě podcastu

V dětských domovech ubývá dětí do tří let, naopak počet dětí nad tři roky v péči státu stoupá. Podle odborníků a neziskových organizací se stále nedaří omezit odebírání dětí z domácího prostředí. Shodují se na tom, že cestou ke zlepšení je prevence v biologických rodinách i rozvoj pěstounské péče.


Asociace Dítě a Rodina je sdružením více než 80ti neziskových organizací z celé České republiky, které působí v oblasti péče o ohrožené děti. Svými aktivitami naplňují přání, aby každé dítě mohlo vyrůstat v rodinném prostředí.


Mými dnešními hostkami jsou Anna Krbcová tajemnice asociace Dítě a rodina a také Miroslava Flemrová členka výboru asociace a bývalá ředitelka organizace Dům tří přání, která pomáhá dětem a jejich rodinám v náročných životních situacích. Ta v rozhovoru upozorňuje na to, že pro řadu rodičů je pomoc od státu strašák. Především u rodin, které do té doby nemusely řešit žádné větší obtíže dochází k tomu, že se bojí, že jejich děti skončí v ústavní péči. Flemrová ale vysvětluje, že role OSPODu je dnes jinde: „Teprve ta neaktivita těch rodičů vede k tomu, že se to začne řešit s OSPODem, který má více kontrolní roli, ale není jeho úkolem, aby odebírali děti. Dnes jsou nastaveny velmi podpůrně, takže se v prvním kroku snaží té rodině pomoct. Ale když narazí na neaktivitu nebo nezájem, tak přidávají na tlaku.“


Krbcová pak k tomu to tématu dodává, že je problém i u lidí mimo rodinu, kteří často zaznamenají problém, ale bojí se ho nahlásit, aby se kvůli nim rodina nedostala pod drobnohled: „Víme, že je to největší bariéra u těch profesí, které když identifikují, že by mohlo být něco špatně třeba - týrání, zanedbávání nebo zneužívání. Ale je u nich obrovský strach, to někam ohlásit, protože se bojí, že situaci špatně vyhodnotí. Proto jim doporučujeme, aby využili aspoň neziskovou organizaci, protože ony mají povinnost mlčenlivosti.'




Popis podcastu

Dobro skladem! Podcast, ve kterém moderátorky a zakladatelky neziskové organizace Fandi mámám Petra Květová Pšeničná a Žaneta Slámová probírají do hloubky témata kolem nezisku, o kterých se často nemluví. V rozhovorech s konkrétní člověkem, kterému neziskovka pomáhá, a se zástupcem/zástupkyní z pomáhající organizace nahlíží pod pokličku známých i méně známých dobročinných projektů. Odlehčenou formou a na konkrétních lidských příbězích představují, jak fungují neziskové organizace a kolik práce i peněz stojí pomoc pro jednoho člověka. Moderátorky jsou zakladatelkami organizace Fandi mámám, která už od roku 2016 pomáhá samoživitelkám (www.fandimamam.cz). Mají tak zkušenosti z neziskového sektoru, a díky tomu se dokáží zeptat i na věci, které by člověka zvenčí možná nenapadly.