

Poslechněte si podcast
9. 1. 2025
21 min
Rozhovor s Michaelou Chaloupkovou, členkou představenstva a ředitelkou divize správa ČEZ.
Společnost ČEZ patří k firmám, které na samém začátku podporovaly a aktivně napomohly s rozvojem společenské odpovědnosti a udržitelnosti, a to zejména díky osobnosti Michaele Chaloupkové.
První zkušenosti s tímto tématem jsou propojeny zejména s filantropickými aktivitami, odpovědným dárcovstvím a podporou charitativních aktivit. Postupně se tato oblast rozšířila na další aspekty působení směrem k celkovému odpovědnému a udržitelnému přístupu včetně reportování. Společnost ČEZ, a.s. se rozhodla oblast svého udržitelného podnikání reportovat již v roce 2015 podle standardů GRI (Global Reporting Initiative). To byl velký krok a velká inovace, jelikož agenda udržitelnosti a odpovědnosti byla v té době v ČR stále ještě v začátcích.
„Že byl tento směr správný, potvrdila i samotná legislativní praxe,“ říká Michaela Chaloupková. „Byli jsme hodně napřed. Ale jsme největší česká společnost a vnímáme v tomto ohledu naši odpovědnost. Musíme ukazovat směr,“ doplňuje.
Nesložitější nebyla samotná témata odpovědnosti a udržitelnosti, ale způsob, jak tyto informace přenést mezi zaměstnance – dostat udržitelnost do DNA firmy. Postupně propojili byznysovou a CSR strategii dohromady, což byl klíčový krok. V roce 2021 aktualizovali svoji byznysovou strategii „Čistá energie zítřka“ a pevně ji propojili s udržitelností.
Strategie zahrnuje jak stávající zaměstnance, tak i ty nové a potenciální uchazeče. Pro mladší ročníky je téma odpovědnosti a udržitelnosti důležité. Velmi vnímají, jak se firma chová ke svému okolí, k životnímu prostředí a k samotným zaměstnancům. Společnost ČEZ se samozřejmě zaměřuje i na celý dodavatelsko-odběratelský řetězec.
Velká role společnosti ČEZ, a.s. je také v podpoře vědy a výzkumu, do něhož investuje nemalé finanční prostředky. V těchto investicích vidí potenciál pro byznys a jeho další rozvoj včetně podpory inovací. Jedním z příkladů jsou například malé modulární reaktory, vývoj pohonů na vodík nebo třeba pilotní instalace a otestování stacionárního bateriového úložiště na bázi Second Life Battery spolu s implementací inovativního systému (EMS) umožňujícího chytré řízení cyklů nabíjení a vybíjení baterie v propojení na ostatní technologie v EP Rožnov, a.s., za což získala loni jednu z cen v TOP Odpovědná firma v inovacích 2023.
Popis podcastu
Podcastová série přináší inspirativní rozhovory, osvědčené postupy a příběhy o diverzitě a inkluzi na pracovišti od odborníků, manažerů a signatářů Charty diverzity. Diskutujeme o výzvách a přínosech, které přináší rozmanitý a inkluzivní tým, a zjišťujeme, jaké strategie a iniciativy mohou firmy a organizace přijmout k podpoře diverzity na pracovišti. Cílem je posílit povědomí a poskytnout praktické nástroje pro vytváření rozmanitých a inkluzivních pracovišť.
Projekt Diversity & Inclusion MasterClass je financován z programu Evropské unie Právo, rovnost a občanství