Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Pod čarou: Řídit místo volantu prstem? Dotykové displeje nemusíme mít všude

Čteme vám Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Zpravodajství

,

Denní zprávy

Pod čarou: Řídit místo volantu prstem? Dotykové displeje nemusíme mít všude

Obrázek epizody Pod čarou: Řídit místo volantu prstem? Dotykové displeje nemusíme mít všude

Poslechněte si podcast

10. 6. 2024

12 min

Newsletter Matouše Hrdiny: Dotykové displeje jsou skvělý vynález, který u chytrých telefonů umožňuje snadné využívání pro nespočet různých funkcí. Čím dál víc se ale ocitají i na místech, kde nemají co dělat. Dnešní Pod čarou tak horuje za nenápadné přednosti klasických cvakajících tlačítek.

V létě roku 2017 se u pobřeží Singapuru srazil americký torpédoborec USS John S. McCain s liberijským ropným tankerem Alnic MC. Při nehodě zahynulo deset amerických námořníků, desítky dalších byly zraněny, a nehoda tak byla pečlivě vyšetřována. Mezi hlavními příčinami srážky byly nedostatky ve výcviku posádky, ale i skutečnost, že torpédoborec byl řízen pomocí dotykových displejů, což v krizové situaci dál posilovalo chaos a protichůdné povely ke směřování plavidla.

Ve zpětném pohledu se zdá absurdní, jak někoho mohlo napadnout, že pro řízení rychlého ocelového kolosu je dotykový displej vhodnější než staré dobré kormidlo či jiné obdobné zařízení, a americké námořnictvo pak také od dotykových displejů na kapitánském můstku zase rychle upustilo. Kupodivu to ale ve vojenské sféře nebyl jediný podobný případ.

Celý text čtěte v newsletteru Pod čarou. Pokud se vám ukázka líbila, přihlaste se k odběru . Každou sobotu dostanete newsletter přímo do vašeho e-mailu, včetně tipů na další zajímavé čtení z českých i zahraničních médií.

  • Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy.
  • Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.
  • Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter // Facebook // Instagram.

Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.