
Byla to spása. Po letech se z ní stalo hrůzyplné odkladiště dětí

O epizodě podcastu
Článek Michala Komárka. Zažil období věhlasu špičkové evropské instituce. I dobu, kdy byla ponurým odkladištěm nemocných dětí. Zrcadlí dějiny péče o hendikepované i důsledky totalitních režimů 20. století. Jedličkův ústav byl založen 1. dubna 1913.
František Filip se narodil v roce 1904 v Jamném nad Orlicí. Narodil se bez horních končetin. Sousedky prý matce radily , ať udělá, co je třeba. „… jako se to dělá s ještě slepými koťaty. Utopit, dokud tvoreček ještě nic nechápe, nevnímá, jen křičí a křičí… Utopit ho…“
Autor tohoto textu si netroufá odhadnout, nakolik to byla v podobných případech ještě na začátku 20. století běžná praxe a zda by zmizení novorozence nevyvolalo pozornost úřadů. Péče o hendikepované byla každopádně ještě v bědných počátcích. A pro chudé venkovany byla prakticky nedostupná.
Celý článek čtěte zde .
· Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy .
· Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.
· Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter // Facebook // Instagram .
· Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.