Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Ve školství přibylo 50 000 lidí za pět let. To je víc, než má armáda, říká Mikuláš Bek

Ve školství přibylo 50 000 lidí za pět let. To je víc, než má armáda, říká Mikuláš Bek

Obrázek epizody Ve školství přibylo 50 000 lidí za pět let. To je víc, než má armáda, říká Mikuláš Bek

Poslechněte si podcast

10. 3. 2025

49 min

Ministr školství za STAN Mikuláš Bek čelí kritice za plánované změny ve financování, které má přenést odpovědnost za placení kuchařek a školníků na obce a kraje. „Problém je v tom, že jsme před pěti lety přijali model financování, který vedl k výraznému nárůstu pracovních míst. Za tuto dobu ve školství přibylo 50 000 zaměstnanců,” říká v rozhovoru pro Crunch ministr školství za STAN Mikuláš Bek. Stát podle něj nemá na růst školských pozic, které zatěžují rozpočet, velký vliv. Zároveň systém financování, zavedený předchozími vládami, podle Beka neodpovídá klesajícímu počtu žáků. „Loni v mateřských školách ubylo 4000 dětí, ale přibylo 400 učitelských úvazků. Je to finančně extrémně náročné,” tvrdí ministr.Proč je potřeba přenést financování kuchařek a školníků na obce? Co je příčinou nárůstu počtu učitelů? Má Česko dostatek vystudovaných pedagogů? A považuje Mikuláš Bek svou komunikaci s veřejnosti za dostatečnou?Už 21. března dáme zelenou akci, která přepíše hranice současné zábavy. Zažijte Myslivecký ples - ale trochu jinak. Na tenhle myslivecký ples kamizolu nepotřebujete. Stačí mít rád vůni jehličí a atmosféru moderních večírků! Lístky právě v prodeji!00:00 Proč Mikuláš Bek čelí kritice ze strany vlády i opozice?03:48 Změna financování nepedagogů14:03 Je školství opravdu prioritou této vlády? A je v něm dostatek peněz?18:09 „V Česku příliš velké množství učitelů“22:04 Změna financování a novela školského zákona26:20 Platy učitelů32:53 Slučování škol35:03 Je Bekova komunikace směrem k veřejnosti dostatečná?39:23 Jak Mikuláš Bek hodnotí svou práci na ministerstvu?43:27 Reforma výuky cizích jazyků

Popis podcastu

Chybí Česku vize? Jak se tu žije a jak Česko změnit, aby tu bylo ještě líp? Čestmír Strakatý v podcastu serveru CzechCrunch zpovídá politiky, odborníky a osobnosti, kteří ví, jak posunout Česko vpřed – nebo to mají přímo v popisu práce.