Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Gučiho archiv: Poslechněte si epizodu nové minisérie Janka Kroupy

České podsvětí

Seznam Zprávy

Společnost

Gučiho archiv: Poslechněte si epizodu nové minisérie Janka Kroupy

Obrázek epizody Gučiho archiv: Poslechněte si epizodu nové minisérie Janka Kroupy

Poslechněte si podcast

5. 8. 2022

37 min

Investigativní minisérie Gučiho archiv přináší pohled do světa politiků a podnikatelů, které policie zatkla při operaci Dozimetr. Reportér Janek Kroupa v podcastu odtajňuje nové důkazy – dosud neznámé dokumenty.

Svědectví korunního svědka kauzy Dozimetr, stíhaného podnikatele Pavla Dovhomilji, jde mnohem dál, než se dosud vědělo.

Dovhomilja, přezdívaný Guči, v mnohahodinové zpovědi popisuje vztahy s politiky několika vládních i opozičních stran, rozkrývá, jak celá skupina vlastně fungovala i to, jak si dělili peníze. A co víc – Guči předložil sérii dokumentů, které jeho svědectví potvrzují či rozvíjí.

První díl podcastu Gučiho archiv mimo jiné odhaluje osud jednostránkového dokumentu, který Guči předložil policii. Podle něj si na něj aktéři aféry sepsali zakázky, které chtěli zmanipulovat.

„Seděl jsem u jednání, které se týkalo organizování stavebních zakázek a při nichž pravidelně vznikaly dokumenty, kde byl seznam akcí. Vás to překvapuje a já to vnímám jako zcela běžnou praxi, která prostě tak funguje,“ vypráví v podcastu Guči. Dokument v patnácti položkách popisuje jednotlivé zakázky. Vedle názvu projektu stojí i jméno firmy, která měla údajně zakázku vyhrát. A jak tvrdí Guči, dokument vznikl ještě před tím, než o zakázkách rozhodl Dopravní podnik.

„A proto si myslím, že je to důkaz k tomu, že tam nějaký aktivity kolem plánování veřejných zakázek a podlimitních stavebních řízení probíhaly,“ dodává Dovhomilja, jenž sám čelí obvinění z účasti na zločinném spolčení.

Poslechněte si první epizodu minisérie Seznam Zpráv Gučiho archiv z investigativního kanálu Odkryto – další díly najdete na  Seznam Zprávách, Podcasty.cz, Apple Podcasts, Spotify a ve všech dalších podcastových aplikacích.

Použité zdroje

Události v regionech: 11 obviněných kvůli hospodaření DPP, 2022, ČT; Reportéři ČT: Míša a Slepičák, 2022, ČT; Události 15. června, 2022, ČT; Interview ČT: Adam Scheinherr, 2022, ČT; Obviněný Hlubuček rezignoval na své funkce. Nebude náměstkem, ani členem rady města, 2022, E15; Dopravní podnik má lepší nabídku na opravu holešovického nádraží. Zastupitelé chtějí nový tendr, 2020, ČT24; Podcast 5:59: Janek Kroupa: O klíčovém svědectví v kauze Dozimetr, 2022, Seznam Zprávy.

Popis podcastu

S Adamem Miklicou a Josefem Klímou o tenké hraně zákona v novém miléniu. Z podsvětí je spíš polosvět a zločin infiltruje stát. Uslyšíte, jak Mrázkův exkolega Pitr utíká do Švýcarska. Jak se naše zbraně málem pašovaly do Íránu, jak Švábův gang kosil bohaté podnikatele v zahraničí nebo jak někoho napadlo namíchat do alkoholu víc metanolu a skončilo to mrtvými a prohibicí. Druhou sérii Českého podsvětí poslouchejte na Seznam Zprávách, na Podcasty.cz a ve všech podcastových aplikacích.