Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Od narození Dědek. Příběh zakladatele Jablotronu Dalibora Dědka

Černá čísla

Seznam Zprávy

Byznys

,

Podnikání

Od narození Dědek. Příběh zakladatele Jablotronu Dalibora Dědka

Obrázek epizody Od narození Dědek. Příběh zakladatele Jablotronu Dalibora Dědka

Poslechněte si podcast

21. 6. 2021

40 min

Než se stal zakladatelem úspěšného miliardového podniku Jablotron, málem zkrachoval. V porevolučním podnikatelském varu Dalibor Dědek zadlužil sebe i rodinu, aby mohl s kolegy z automobilky Liaz založit vlastní firmu.

Východiskem jejich byznysu měla být milionová zakázka na řídící systémy pro ČSAO Moravany – jenže to se brzy dostalo do platební neschopnosti. Dědkova firma Jape měla najednou jen spoustu nakoupeného materiálu, dluhy a žádné jasné vyhlídky.

„Ze dne na den jsme se ocitli všichni v situaci, kdy jsem v noci nemohl usnout kvůli tomu, že jsem si pořád říkal: Ty jo, jak já budu vysvětlovat mámě a tchyni, že přišly o barák,“ vzpomíná Dědek v podcastu Černá čísla.

Zachránily ho televize a zejména videopřehrávače, které se po revoluci začaly do Československa dovážet ve velkém.

„Jenomže spousta dovezených televizí měla jinou normu, hrály černobíle a bez zvuku, a zrovna tak ta videa. Tak jsme s kolegou v práci vymysleli takový konvertomat, který byl docela univerzální. A když byla úplně krize největší, řekl jsem: Pojďme to vyrábět ve velkém,“ dodává Dědek.

Na konci roku 1990 založil Dědek a jeho společníci ještě druhou firmu - Jablotron. Ten je proslulý především díky zabezpečovacím systémům a alarmům, holding ale dnes vyrábí také vzduchotechniku a topení, monitory dechu do dětských postýlek a podporuje využití vodíku jako alternativního paliva. Obrat skupiny loni přesáhl tři miliardy korun.

Dalibor Dědek firmu už dnes nevede. Nástupce našel v Miroslavu Jarolímovi, kterému v roce 2015 prodal 40% podíl Jablotronu na splátky. Dědek si nejprve si myslel, že ve firmě zůstane v ústraní jako konzultant, jako šedá eminence. Jenomže oficiální předání pravomocí zpočátku skřípalo.

„Šel jsem třeba do svého oblíbeného vývoje a tam jsem se vedoucích ptal: Jé, nad čem děláte? Oni se mi pochlubili a pak vytáhli ze šuplíku něco dalšího a říkali: Pane Dědku, máme tu ale ještě něco super. Mě to zaujalo, říkal jsem, to je dobrý, a jestli kdyby se to zkusilo takhle a onakle… Na konci měsíce přišel Jarolím: Já jsem vám ale říkal, že nebudete zasahovat do vývoje. A já na to, že jsem do ničeho nezasahoval,“ popisuje Dědek.

Výlety do vývojového oddělení musely skončit. Dnes je Dědek v Jablotronu spíše vrbou, zpovědníkem. Na dveře mu klepou bývalí kolegové a zaměstnanci, když se potřebují vypovídat. Do firmy chodí jednou týdně, aby si vybral e-maily. A věnuje se Nadaci Jablotron, která podporuje řadu filantropických projektů zejména v domovském Jablonci nad Nisou a okolí.

Jak Dědek vzpomíná na své dětství a dospívání? Proč je v jeho byznysu rozhodující spokojený montér? A platí, že peníze jsou až na prvním místě? Poslechněte si celý díl.

- - -

Černá čísla. Příběhy zakladatelů výjimečných českých firem, které ukazují, že i když jsou peníze na prvním místě, nejde vždy jen o ně.

Ve spolupráci s podcastovým týmem Seznam Zpráv vyrobilo Storylab Audio. Vypravěč: Václav Vašák. Producent a režie: Damian Machaj. Scénář: Lucie Kryzová. Mix zvuku a hudba: Ivan Horák a František Šec. Obsahové konzultace: Zuzana Kubátová.

Které podcasty Seznam Zpráv vás baví nejvíc? Co máme zlepšit? Své postřehy, podněty a tipy nám můžete posílat na audio@sz.cz .