Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Pavel Kysilka: Inflace je ze 70 až 80 procenty způsobena zahraničními faktory

Byznys Jaroslava Dědiče

Rádio Zet

Byznys

Pavel Kysilka: Inflace je ze 70 až 80 procenty způsobena zahraničními faktory

Obrázek epizody Pavel Kysilka: Inflace je ze 70 až 80 procenty způsobena zahraničními faktory

Poslechněte si podcast

4. 5. 2022

18 min

O epizodě podcastu

„Česká inflace je dnes způsobena ze 70 až 80 procent zahraničními faktory, zbytek těmi domácími. Jsme průmyslová, exportně orientovaná a relativně malá ekonomika a ty jsou dnes vystavené daleko silněji globálním inflačním vlivům. Český průmysl je zároveň velmi dovozně náročný, až 50 procent našeho výborného a exportně zdatného průmyslu je zásobováno ze zahraničí. A když si vezmeme covid a ukrajinskou krizi včetně energií, tak to samozřejmě schytáváme na plné pecky,“ říká bývalý generální ředitel České spořitelny Pavel Kysilka, který byl hostem Byznysu Jaroslava Dědiče na Rádiu Z.
Podle něj to ale není kritika české ekonomiky. „Tento profil české ekonomiky nás dostal v minulých letech před Řecko, Portugalsko, Španělsko, Itálii a v ekonomické úrovni šlapem na paty už i Francii. Kdyby nám to někdo řekl před 15 lety, tak řekneme, že to je jakýsi nenaplnitelný sen,“ dodává Kysilka. „Inflace sahá na 13 nebo 14 procent a myslím si, že na tato čísla si sáhneme. Opravdu se může stát, že toto číslo uvidíme jako nadpis v novinách. Co ale víme stoprocentně je to, že se dané číslo začne snižovat, dojde k takzvané dezinflaci. Tedy inflaci, která ale klesá. Stále je to růst cen, jen ne takovým tempem. Může se stát, že za rok nebo za rok a půl uvidíme čísla, na která jsme byli zvyklí, tedy inflace kolem 2 nebo 3 procent, ale už na té zvýšené cenové hladině,“ zakončuje Pavel Kysilka.

Celý rozhovor moderátora Jaroslava Dědiče s Janem Kysilkou si poslechněte zde: