Nastane sociální neklid, říká ekonom Richard Hindls

Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Nastane sociální neklid, říká ekonom Richard Hindls

Byznys Jaroslava Dědiče

Rádio ZET

Ekonomika

Nastane sociální neklid, říká ekonom Richard Hindls

Obrázek epizody Nastane sociální neklid, říká ekonom Richard Hindls

Poslechněte si podcast

22. 6. 2022

17 min

O epizodě podcastu

,,Někudy se peníze do ekonomiky dostat musí, a pak se bude muset balancovat, zda to bude rozpočet, který bude trpět, nebo sociální klid, který nebude takový, na jaký jsme byli zvyklí,” říká ekonom Richard Hindls, který byl hostem Byznysu Jaroslava Dědiče. 
,,Není mnoho jednoduchých rovnic jako je tato rovnice. Když mám někde sypat do ekonomiky, tak musím někde brát. Představa, že budu nalévat do ekonomiky, ať už to budou jakékoli příčiny a nebudu si zatěžovat státní rozpočet navyšováním deficitu a potažmo dlouhodobě dluhu, tak to neplatí. Musí se balancovat. Teď během prázdnin se možná situace uklidní, ale přijde podzim a tlak odborů bude silný. Nejen v Čechách,” popisuje aktuální inflační situace ekonom Hindls. Dopady inflace nejsou vidět pouze na cenách potravin, ale i na výši úroků u hypotečních úvěrů. ,,Česko je taková anomálie v Evropě. Je u nás nesmírně rozšířené vlastnické bydlení. Nejrůznější družstva, vlastní byty, stavby, pozemky. Lidé přestanou mít peníze na hypotéky a začne sílit tlak na růst nájmů. I kvůli přicházejícím uprchlíkům z Ukrajiny.”

Celý rozhovor s ekonomem Hindlsem o inflaci a zvyšování státního rozpočtu si poslechněte zde:  

Popis podcastu