Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Máme jedny z nejméně zreformovaných důchodů v celé postkomunistické Evropě, říká analytik Petr Bartoň

Byznys Jaroslava Dědiče

Rádio Zet

Byznys

Máme jedny z nejméně zreformovaných důchodů v celé postkomunistické Evropě, říká analytik Petr Bartoň

Obrázek epizody Máme jedny z nejméně zreformovaných důchodů v celé postkomunistické Evropě, říká analytik Petr Bartoň

Poslechněte si podcast

22. 9. 2022

18 min

O epizodě podcastu

„Už léta letoucí jsou důchody neudržitelné. Stále se jenom mluví o tom, že je potřeba udělat důchodovou reformu. Poslední komise řešila, aby to bylo takzvaně spravedlivé a vůbec neřešila ten zásadní problém - kde na to vzít,” konstatuje host Byznysu na Rádiu ZET, analytik Natland Petr Bartoň. 

Bartoň na svém Twitteru upozornil, že jedině růst důchodů v tuto chvíli poráží inflaci. „Tradiční automatické zvyšování důchodů je nastaveno tak, aby vždycky porazilo inflaci. Statistický úřad dokonce měří inflaci jednou pro obyčejné lidi jako průměr České republiky a separátně ještě pro důchodce podle jejich spotřebního koše. Valorizace důchodů je vždy podle vyšší inflace,” vysvětluje analytik. Průměrný důchod se teď blíží dvaceti tisícům, celková suma potřebná na důchody přesahuje 500 miliard korun. 

„Není to udržitelné, ale to není žádná novinka. Velký krok k ještě větší neudržitelnosti udělala předchozí vláda. Ta nedbala toho vzorečku, který pojišťuje důchodce proti růstům cen, a dala jim ty předvolební dárky,” připomíná Bartoň. „Otázka je, co s tím udělá současná dvojkrize. Evidentně nejsme schopni udělat reformu důchodů v době ekonomického míru. Možná bychom ji tedy měli udělat právě v době krize, kdy to bude samozřejmě bolestnější, ale asi k tomu potřebujeme být dokopáni.” 

Poslechněte si celý Byznys Jaroslava Dědiče: 

Popis podcastu

Pravidelný pořad Rádia Z nejen o byznysu a všem, co s ním souvisí.