Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Dluhová brzda je velmi blízko. Příští dva roky rozhodnou o tom, kdy na ni Česko narazí, varuje ekonom Hindls

Byznys Jaroslava Dědiče

Rádio Zet

Byznys

Dluhová brzda je velmi blízko. Příští dva roky rozhodnou o tom, kdy na ni Česko narazí, varuje ekonom Hindls

Obrázek epizody Dluhová brzda je velmi blízko. Příští dva roky rozhodnou o tom, kdy na ni Česko narazí, varuje ekonom Hindls

Poslechněte si podcast

13. 10. 2021

17 min

O epizodě podcastu

Vláda navrhla na příští rok astronomický schodek státního rozpočtu 375 miliard korun. Současný kabinet ho už schválil, Poslanecké sněmovna zatím ne. Rozpočet tak bude prvním úkolem nově zvolené dolní komory. Národní rozpočtová rada varuje, že pokud Česko nepodnikne potřebné kroky, narazí do dluhové brzdy velmi brzy.
„Žijeme ve zvláštní době. Už minulý rok, a i ten současný jsou poznamenané něčím, co ekonomické pozadí nemá – tedy pandemií. To pochopitelně muselo ovlivnit nejen naši ekonomiku. Fakt je ale, že 375 miliard je opravdu veliký schodek,“ říká ekonom a člen Národní rozpočtové rady Hindls. Vedle výdajů souvisejících s pandemií obsahuje rozpočet až třetinu výdajů mimo tento rámec. Ne všechny jsou přitom podle Hindlse nutné. Více než samotná výše schodku je důležité, aby rozpočet vycházel z konsolidační koncepce, zdůrazňuje ekonom.

Statní dluh České republiky v poměru k HDP tvoří 44 procent. Před propuknutím pandemie byl na hodnotě 30 procent. Česko je tak podle Eurostatu druhou nejrychleji se zadlužující zemí a blíží se proto dluhové brzdě, která je stanovena na hodnotě 55 procent. „Konsolidační strategie tak, jak je v současné době navržena, to znamená půl procenta zlepšování každý rok, je málo,“ varuje Hindls v Byznysu na Rádiu Z. Pořadem provází moderátor Jaroslav Dědič.

Prostor pro zlepšování přitom není příliš velký, protože mandatorní a kvazimandatorní výdaje tvoří téměř 77 procent výdajů. Ušetřit by bylo možné například zvýšením spotřební daně nebo úsporami ve státní správě, navrhuje Hindls. To by ale představovalo úspory ve výši nízkých jednotek miliard korun. „Jsme znovu na startovní čáře. Protože výsledek voleb povede zřejmě buď k razantnímu přepracování nebo dalším debatám o tom, jak má rozpočet vypadat,“ dodává Hindls.

Poslechněte si rozhovor moderátora Jaroslava Dědiče s ekonomem Richardem Hindlsem.