Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Co lákalo v českém pavilonu výstavy EXPO návštěvníky nejvíce?

Byznys Jaroslava Dědiče

Rádio Zet

Zpravodajství

,

Společnost

Co lákalo v českém pavilonu výstavy EXPO návštěvníky nejvíce?

Obrázek epizody Co lákalo v českém pavilonu výstavy EXPO návštěvníky nejvíce?

Poslechněte si podcast

5. 5. 2022

16 min

O epizodě podcastu

„Dubaj má ambice být do roku 2050 energeticky udržitelným městem, to ale nepochybně znamená využívání jaderné energie, ne pouze té solární. Tyto ambice jsou vidět především v nových výstavbách. Zóny, které vznikají vedle spektakulárních mrakodrapů, už integrují budovy, které jsou schopné uživit jednotlivé objekty. Dokonce dokáží elektrickou energií zásobovat i přilehlé oblasti,“ popisuje město generální komisař české účasti na výstavě EXPO v Dubaji Jiří František Potužník, který byl hostem Byznysu Jaroslava Dědiče na Rádiu Z.
Český pavilon na výstavě navštívilo přes milion 300 tisíc lidí. „Cestu tam našla i slovenská prezidentka nebo čeští i slovenští olympionici. Troufám si říct, že hosty nejvíce lákalo české pivo nebo autonomní jednotka, která vyrábí vodu ze vzduchu s použitím solární energie. Byli tam ale i návštěvníci, kteří přišli bez nějakého očekávání a nechali se okouzlit,“ říká Potužník.

Celou výstavu ale zkomplikovala pandemie koronaviru. „Bavíme se o mutaci omicron, která se velmi intenzivně šířila i v rámci výstaviště. Některé pavilony musely dokonce na několik dní zavřít. Protipandemická opatření, zejména povinné karantény, podvázala některé směny expozic natolik, že nebylo možné je provozovat. Návštěvnost byla první dva měsíce výrazně nižší, nakonec ale celou výstavu navštívilo přes 20 milionů lidí,“ uzavírá Jiří František Potužník.

Celý rozhovor s moderátorem Jaroslavem Dědičem a Jiřím Františkem Potužníkem si poslechněte zde: