Z Paříže do New Yorku za hodinu a půl. Na palubu hypersonického letounu se dostane 20 bohatých pasažérů, říká Miroslav Honsů
Poslechněte si podcast
14. 3. 2023
19 min
O epizodě podcastu
Super rychlý letecký přesun mezi kontinenty, návrat vyhynulého ptáka Dodo do přírody a vědecký záznam prožitku těsně před smrtí. To byla témata byznysového a vědecko-technologického magazínu Rádia ZET. Hypersonický letoun by v budoucnu měl zvládnout dostat lidi z Paříže do New Yorku za 90 minut. „ Dopravní komerční letoun americké společnosti Hermeus by měl dosáhnout rychlosti kolem 5 machů, “ vysvětluje redaktor Prima ZOOM Miroslav Honsů. Během rozhovoru uvažovali i o tom, kdo by se vysokorychlostního letu mohl zúčastnit.
„ Na palubu letounu by se dostalo 20 velmi bohatých pasažérů. Letoun by se měl pohybovat ve výšce 27 kilometrů, “ říká Miroslav Honsů. Během rozhovoru se z úvah o budoucnosti vrátila moderátorka Romana Navarová s redaktorem Prima ZOOM tematicky do minulosti. Vědci totiž uvažují o oživení vyhynulého nelétavého ptáka Dodo, který je známý i pod názvem Blboun nejapný. „ Zní to trochu jako Jurský park, ovšem Dronte mauricijský nezačne nikoho za živa pojídat, “ říká Honsů. „ Šlo o ptáka vysokého necelý metr, vážil kolem 10 kilo a živil se ovocem. Jeho nejbližším příbuzným je holub, “ vysvětluje. Na druhou stranu je ale tento pták symbolem ničení životního prostředí. „ Nečekejme, že by to v přístupu k přírodě pomohlo, mohl by to být ale začátek, “ dodává redaktor Prima ZOOM. Dalším z témat byznysového a vědecko-technologického magazínu Rádia ZET byl i vědecký záznam aktivity lidského mozku těsně před smrtí.
Opravdu platí, že se nám těsně před smrtí promítne celý život? Jeden vědecký výzkum přináší odpověď. Celý rozhovor Romany Navarové s redaktorem Prima ZOOM Miroslavem Honsů si poslechněte zde: