Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Vesmírný teleskop Jamese Webba objevil novou kamennou planetu s atmosférou

Byznys Romany Navarové

Rádio Zet

Byznys

Vesmírný teleskop Jamese Webba objevil novou kamennou planetu s atmosférou

Obrázek epizody Vesmírný teleskop Jamese Webba objevil novou kamennou planetu s atmosférou

Poslechněte si podcast

24. 1. 2023

18 min

O epizodě podcastu

Rok od svého uvedení do provozu začal nový Vesmírný teleskop Jamese Webba (JWST) plnit jeden ze svých hlavních úkolů. Vědci z Univerzity Johnse Hopkinse oznámili, že jeho pomocí pozorovali dosud neobjevenou exoplanetu. Pojmenovali ji LHS 475 b. „Jedná se o kamennou planetu o velikosti Země nacházející se v jižním souhvězdí Oktantu asi 41 světelných let od nás. Její oběžná dráha leží velmi blízko červeného trpaslíka, kolem něhož obíhá pouhé dva dny. Tak dlouho tam trvá jeden rok,” přibližuje vědecký redaktor Prima ZOOM Miroslav Honsů, který byl hostem vědecko-technologického byznysového magazínu na Rádiu ZET.

Vesmírný teleskop Jamese Webba byl vypuštěn 25. prosince 2021. Mimo jiné má pátrat po exoplanetách, na kterých by mohly panovat podobné atmosférické podmínky jako na Zemi. „Tento objev je významný třeba tím, že teleskop narazil na kamennou planetu velikosti Země. Většina dosud objevených exoplanet jsou typicky plynní obři podobní Jupiteru,” přibližuje Honsů. Existenci planetárního systému v místě objevu LHS 475 b už předpověděl v roce 2018 satelit pro výzkum tranzitujících exoplanet TESS, teprve nový teleskop však exoplanetu zaměřil.

Vědci rozpoznali přítomnost atmosféry na nově objevené planetě díky vysoké citlivosti teleskopu. „S použitím metody nazývané transmisní spektroskopie pak vyloučili, že by plynný obal kolem nově objevené exoplanety tvořil čistý metan anebo převážně vodík, jako je tomu v případě Jupiteru. Spíše to vypadá, že teleskop zachytil velmi žhavou planetu s řídkou atmosférou tvořenou oxidem uhličitým podobnou Venuši,” říká Honsů. Předpoklad vysoké teploty a nízké hustoty atmosféry vědci opírají o skutečnost, že LHS 475 b obíhá tak blízko své hvězdy.

Poslechněte si celý vědecko-technologický Byznys Romany Navarové zde: