Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Mirek Honsů: Nepřeháníme, když říkáme, že jsou mikroplasty všude okolo nás

Byznys Romany Navarové

Rádio Zet

Zpravodajství

,

Společnost

Mirek Honsů: Nepřeháníme, když říkáme, že jsou mikroplasty všude okolo nás

Obrázek epizody Mirek Honsů: Nepřeháníme, když říkáme, že jsou mikroplasty všude okolo nás

Poslechněte si podcast

3. 5. 2022

18 min

O epizodě podcastu

„Mikroplasty najdeme ve vodě, ve vzduchu, v půdě a dokonce i v pivu. Leží na dně Mariánského příkopu i na vrcholku nejvyšší hory světa Mount Everestu. A začínají být také součástí našich vlastních těl, máme je minimálně v krvi, plicích a v placentě. Nedá se s tím nic dělat, uklidit ani shromáždit je nelze,“ popisuje mikroplasty redaktor Prima Zoom Mirek Honsů v Byznysu Romany Navarové na Rádiu Z.
Mikroplasty jsou pro představu veliké od nuly až po 6 milimetrů. „Po většinu času jsme zkoumali jejich vliv na mořský život, protože čtvereční kilometr mořského dna už průměrně obsahuje okolo 70 kilogramů mikroplastů,“ dodává Honsů. „Zdá se, že dopady plastů na kterýkoli organismus pozitivní rozhodně nebudou. Například u pokusných myší větší množství mikroplastů způsobilo záněty střev, snížilo počet spermií a navíc se pak myší mláďata rodila s daleko nižší porodní hmotností,“ zakončuje Mirek Honsů.

Celý rozhovor Romany Navarové s Mirkem Honsů si poslechněte zde: