Lidstvo se výroby elektřiny pomocí jaderné fúze dočká nejdřív za několik desetiletí. Kvůli výrobě terčových komor
Poslechněte si podcast
3. 1. 2023
19 min
O epizodě podcastu
„Američtí vědci ohlásili, že se jim podařilo výrazně pokročit ve vývoji technologie pro jadernou fúzi, která by v budoucnu mohla zajistit nevyčerpatelný zdroj čisté energie. Použili 192 laserů a vůbec poprvé dostali zpět víc energie, než do ní vložili. Stalo se tak po zhruba sedmdesáti letech výzkumů a pokusů,” říká ve vědecko-technologickém byznysovém magazínu na Rádiu ZET redaktor Prima ZOOM Miroslav Honsů. „Přestože se na první pohled zdá, že je využití inerciální fúze k výrobě čisté energie na spadnutí, jde pořád o velmi komplikovaný proces,” dodává.
K jaderné fúzi dochází, když se spojí dva nebo více atomů do jednoho většího. Tento proces vygeneruje ohromné množství energie v podobě tepla. Na rozdíl od jaderného štěpení fúze neprodukuje nebezpečný jaderný odpad, o který je nutné se po desítky let ve speciálních podmínkách starat a skladovat ho. „Odhaduje se, že jediný kilogram fúzního paliva, které můžou typicky tvořit těžké izotopy vodíku jako deuterium a tricium, poskytne víc energie než deset milionů kilogramů fosilních paliv,” vysvětluje Miroslav Honsů.
Vědci při pokusech kopírují procesy probíhající v nitru hvězd. „Při zmíněné inerciální fúzi provedené v kalifornském National Ignition Facility se velmi malé množství paliva o velikosti zrnka pepře umístilo do asi jeden centimetr dlouhé duté trubičky ze zlata. Na tento terč pak vystřelili obří lasery, jejichž energie zahřála nádobu na více než tři miliony stupňů Celsia. To je víc než na povrchu Slunce,” zdůrazňuje Honsů. Uvolněné rentgenové záření poté spustilo raketovou implozi dosahující rychlosti 400 kilometrů za sekundu. Ačkoliv to vypadá nadějně, odborníci odhadují, že se lidstvo praktické výroby elektřiny pomocí jaderné fúze dočká nejdříve za několik desetiletí. „Kromě malé účinnosti dnešních laserů je hlavní překážkou technologie výroby terčové komory, kterou laser ozařuje. Pokud by fúzní zařízení mělo vyrábět energii nepřetržitě, potřebovalo by denně kolem půl milionu takových terčů. Dnes výroba jedné z nich trvá přibližně půl roku,” uzavírá Miroslav Honsů.
Poslechněte si celý vědecko-technologický Byznys Romany Navarové: